انجمن یوسی ایران

| |

انجمن تخصصی موبایل - انجمن یوسی ایران

 گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟
 Register
دیدن: 173|پاسخ: 0

[ دیگر ] شخصیت علی علیه السلام ازمنظر شخصیتهای هاى ملل غیر اسلامی

[کپی کردن لینک]
  United States
  • تشکر شده 197 بار
  • تشکر کرده 0 بار
زمان پست: 17-01-01 03:53:37 از گوشی موبایل
| نمایش تمام پست ها |حالت خوانده شده
ویرایش  naim در 17-01-01 15:19

شبلى شمیل
پیشوا على بن ابی طالب بزرگ بزرگان، یگانه نسخه ایست که نه شرق و نه غرب، نه در گذشته و نه امروز صورتى مطابق این نسخه ندیده است.
جبران خلیل جبران
یکى از بزرگترین نویسندگان و متفکران انسانى مسیحى : من معتقدم که فرزند ابی طالب نخستین عرب بود که با روح کلى رابطه برقرار نمود. او نخستین شخصیت از عرب بود که لبانش نغمه روح کلى را در گوش مردمى طنین انداز نمود که پیش از او نشنیده بودند... او از این دنیا رخت بر بست، در حالى که رسالت خود را بجهانیان نرسانیده بود. او چشم از این دنیا پوشید مانند پیامبرانى که در جوامعى مبعوث مى شدند که گنجایش آن پیامبران را نداشتند و بمردمى وارد مى شدند که شایسته آن پیامبران نبودند و در زمانى ظهور مى کردند که زمان آنان نبود. خدا را در این کار حکمتى است که خود داناتر است.
میخائیل نعیمه
نویسنده صاحبنظر و متفکر انسانى مسیحى : هیچ مورخ و نویسندهاى هر اندازه هم که از نبوغ و راد مردى ممتاز برخوردار بوده باشد، نمى تواند قیافه کاملى از انسان بزرگى مانند پیشوا على )ع( در مجموعه اى که حتى داراى هزار صفحه باشد، ترسیم نماید و دورانى پر از رویدادهاى بزرگ مانند دوران او را توضیح بدهد.
تفکرات و اندیشه هاى آن ابر مرد عربى و گفتار و کردارى را که میان خود و پروردگارش انجام داده است، نه گوشى شنیده و نه چشمى دیده است. تفکرات و ایده ها و گفتار و کردار او خیلى بیش از آن بوده است که با دست و زبان و قلم وى بروز کرده، و در تاریخ ثبت شده است.

ایلیاپاولیچ پطروشفسکى
استاد تاریخ در دانشگاه لنینگراد:  على پرورده محمد )ص( و عمیقا به وى و امر اسلام وفادار بود... على تا سر حد شور و عشق پاى بند دین بود. صادق و رستگار بود، در امور اخلاقى بسیار خرده‎ ‎گیر بود و از نامجویى و مال‎ ‎پرستى به دور و بىشک هم مردى سلحشور و هم شاعر و تمام صفات لازمه اولیاء اللّه در وجودش جمع بود.
جرج جرداق
از برترین نویسندگان انسانى مسیحى عرب:  آیا انسان بزرگى مانند على را مى‏شناسى که حقیقت انسانى را به عقول و مشاعر بشرى آشنا بسازد، آن حقیقت انسانى که سرگذشتى چون ازل و آینده باقى چون ابدیت و ژرفائى بس عمیق دارد که هر یک از صاحبان عقول و نفوس بزرگ مطابق روش و طبع خود، آن را درک مى‏کند و دیگر انسان‏هاى عادى بدون این که خود بدانند در سایه آنان زندگى مى‏کنند... آن حقیقت انسانى که اساس همه فلسفه‏هاى مثبت است در مقابل فلسفه‏هاى منفى. مقصودم از آن فلسفه‏ها کاوش از »مطلق« است که عامل اساسى ثبات و پایدارى انسانیت در وجود انسان است. کاوش از »مطلق« اگر تا اعماق مطلق ادامه یابد، بیکى از چهره‏هاى حقیقت خواهد رسید.
در این بحث و پى‏گیرى، اندیشه و عقل و خیال و سایر فعالیت‏هاى ناشى از آنها دست بهم مى‏دهند، سپس به موقعیت‏ها و عوامل و عموم تمایلات با داشتن‏
معانى مختلف تطبیق مى‏گردند. على )ع( این »مطلق« را بطور مخصوص دریافته، سپس با عقل و قلبش درک کرده است که بالاترین قدرت‏ها از پایدارى و مقاومت روى آن مطلق ناشى مى‏گردد. على بدینسان تجسّم یافته آن قدرت شگفت‏انگیز است که او را در پیروزى‏ها و شکست‏ها یکسان نشان مى‏دهد. زیرا عامل ملاک او در پیروزى‏ها و شکست‏ها همان قدرتست که در میدان جنگ چه با چهره پیروزى بیرون آید و چه با شکست روبرو شود و همچنین در میدان سیاست و هر میدان دیگر که براى تکاپوى زندگى تصور شود یکسان است. ترجمه‏وتفسیرنهج‏البلاغه، ج 1    ، ص 177و178
You have to log in before you can reply ورود | Register

قوانین امتیازات

QQ|موبایل|آرشیو|اخراجی ها|انجمن تخصصی موبایل - انجمن یوسی ایران

17-09-20 15:40 GMT+4.5 , Processed in 0.078959 sec., 15 queries .

Powered by Discuz! X3

Release 20130801, © 2001-2017 Comsenz Inc.

All rights reserved for UCIRAN Forums © 2013-2017

پاسخ سریع به بالا بازگشت به لیست