انجمن یوسی ایران

| |

انجمن تخصصی موبایل - انجمن یوسی ایران

 گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟
 Register
دیدن: 177|پاسخ: 3

[ دیگر ] بررسی تطبیقی داستان حضرت ابراهیم با متون سومری

[کپی کردن لینک]
  United States
  • تشکر شده 197 بار
  • تشکر کرده 0 بار
زمان پست: 16-11-30 13:58:22 از گوشی موبایل
| نمایش تمام پست ها |حالت خوانده شده
نویسنده: رامین فخاری - ۱۳٩٤/۱۱/٢٦
یکی از مغالطه هایی که اتئیست ها و افراد ضد دین بر آن متوصل می شوند این است که هیچ رد پایی از پیامبران در تاریخ وجود ندارد،در این پست قصد داریم به بررسی تطبیقی داستان حضرت ابراهیم در تمدن سومر بپردازیم.
در اکثر تمدن های باستانی پدیده قربانی کردن انسان و یا به لاتین human sacrifice جریان داشه است،مثلا در تمدن باستانی سرخپوستان آزتک اسیران را به بالای معبد خود می بردند و قلب اسیران را در می آوردند و قربانیان را به خدای خورشید تقدیم می کردند،این عمل در چین و تمدن های بین النهرین از جمله تمدن سومر نیز متداول بوده است که افراد را قربانی خدایان)یا به زبان ساده تر شیاطین و اجنه(باستانی که خود را به عنوان خدا جا زده بوده اند می کرده اند،در مصر باستان و هند نیز این مساله وجود داشته و در تمدن کنعان کودکان را قربانی بت بعل می کرده اند،رگه هایی از این عمل پلید نیز به بخش هایی از دین یهود رسوخ کرده است.استاد عبدالله شهبازی مقاله مفصلی در این باره نوشته است.
در این مطلب خاص قصد داریم به بررسی پدیده قربانی کردن انسان و برچیده شدن آن در سومر باستان بپردازیم:
ویل دورانت در کتاب تاریخ تمدن خود می نویسد:
بعضی اوقات چنان اتفاق می افتاد که ده یک اسیران را در تنگنایی قرار می دادند که هرچه دست و پا می زدند راه فرار بود،آنگاه آنان را در راه خدایان تشنه به خون خود قربانی می کردند.
اما به یک باره اتفاقی افتاد که قربانی کردن حیوانات جایگزین قربانی کردن انسان شد،دورانت در این باره می نویسد:
بیشتر خدایان در معابد بودند و برای آنها هدایایی از مال و خوراک و زن می آوردند،در الواح گودآ فهرستی است که نشان می دهد خدایان چه چیزهایی را می پسندند و دوست دارند،که از آن جمله است:گاو نر،بز،گاو و گوسفند،کبوتر و جوجه مرغ و مرغابی،ماهی،خرما،انجیر،خیار،کره،روغن، و نان دو آتشه،ز این صورت می توان فهمید که توانگران آن زمان از بسیار از این خوراکی بهره مند می شدند،ظاهرا چنین به نظر می رد که در آغاز کار خدایان گوشت آدمی را بر همه چیز ترجیه می دادند،ولی چون اندیشه های اخلاقی در مردم رشد پیدا کرد خدایان نیز ناچار به گوشت جانوران راضی شدند.در خرابه های سومر لوحه ای بدست آمده که در آن پاره ای از دعاها نوشته شده است،این دستور دینی عجیب در آنجا دیده می شود)بره جانشین و فدیه آدمی است؛وی بره را به جای جان خود بخشیده است(
حال به بررسی تطبیقی داستان حضرت ابراهیم می پردازیم:
حضرت ابراهیم)ع( در بابل که نمرود در آن زندگی می کرده است می زیسته است که تمدن سومر نیز در نزدیکی تمدن بابل بوده است و از آن منشعب شده بود،حضرت ابراهیم با همسرش ساره مسافرتی به مصر نیز داشته است،و فرزندش اسماعیل و همسرش هاجر را به فرمان خدا به مکه منتقل کرده بود،همزمان با حضرت ابراهیم نیز اعمال شیطانی از جمله قربانی کردن انسان در تمدن های باستانی جریان داشته است،خداوند داستان قربانی کردن اسماعیل برای خود و جایگزین کردن بره بجای اسماعیل را در برابر مشرکینی که انسان ها را برای شیاطین قربانی می کرده اند بعنوان بدیلی قرار داد تا آن کار را در نزد مردم بی اعتبار سازد،و با گسترش ادیان الهی که دورانت از آن بعنوان اخلاق یاد کرده است این کار از رونق افتاد،و حتی بت پرستان نیز کم کم بجای انسان بره ها را قربانی بت های خود می کرده اند،اما در پایان دورانت به دستور دینی عجیبی اشاره می کند که احتمالا در لوحه های سومری بدست آمده است،این دستور دقیقا همان مطلبی است که در سوره صافات آیه 102 و 103 خداوند به آن اشاره کرده است:
چون آن پسر )به دنیا آمد و بزرگ شد و( در تلاش کردن به پدرش رسید، ابراهیم به او گفت: اى پسر عزیزم! من در خواب دیدم که تو را قربانى مى کنم پس ببین در این باره چه مى گویى؟ گفت: پدرم! آنچه به آن امر شده اى انجام بده، حتما مرا در این کار از صابران خواهى یافت. پس  چون پدر براى قربانى کردن و پسر براى قربانى شدن، تسلیم شدند و ابراهیم او را در روى تل بر پیشانى خوابانید )عمل به خواب به تحقق پیدا کرد( و با صداى بلند ندا کردیم که اى ابراهیم! خواب را محقق کردى، ما نیکوکاران را این چنین جزا مى دهیم، این حتما آزمایش  آشکارى است. و بر او )گوسفندى فرستاده( ذبح بزرگى‎ ‎فدا ساختیم. و ثناى او را براى آیندگان قرار دادیم. سلام بر ابراهیم.« )صافات/ 102-108(
◀در لوحه گلی که دورانت از روی آن نقل قول کرده است نوشته به یک شخص اشاره درد و به خدایان یا الهه ها اشاره ندارد و از شخص "وی"یاد شده است که دقیقا تاکید می کند که یک خدا دستور داده است تا بره جایگزین آدمی شود.
◀در آیه مربوط به سوره صافات نوشته شده است که در ازای یک قربانی بزرگ اسماعیل را رهاندیم،قربانی بزرگ بدون تردید نمی تواند بره باشد،این قربانی بزرگ که از نسل های ابراهیم بود اشاره به دردانه عالم آفرینش دارد که در این مطلببه طور مفصل به آن پرداخته ایم.
همانطور که خواندید تمامی داستان بالا و قسمت های اشاره شده در کتاب تاریخ تمدن به طور غیر قابل کتمانی حکایت از وجود حضرت ابراهیم نبی )ع( می کند.نکته بسیار قابل تامل دیگر که بعضی از اتئیست ها اشاره می کنند که از تمدن سومری به ادیان الهی به ارث رسیده است اعتقاد به بهشت و جهنم بوده است،دورانت در این باره نوشته است:
  United States
  • تشکر شده 197 بار
  • تشکر کرده 0 بار
 نویسنده| زمان پست: 16-11-30 13:59:45 از گوشی موبایل
| نمایش تمام پست ها
چون مردم سومری با مردگان خود خوراکیها و افزودنی های زندگی در گور می نهاده اند می توان فرض کرد که آنها به زندگی در سرای دیگر باور داشته اند.
و در ادامه دورانت می نویسد که :
هنوز اندیشه بهشت و دورخ و ابدی و آتش جاودانی در فکر آن مردم جایگزین نشده بود،و دعا خواندن و قربانی کردن آنها به امید رسیدن به حیات ابدی نبود،بلکه چنین می کردند تا در زندگی دنیا به نعمت های مادی دسترسی پیدا کنند.
حال چه شد که اعتقاد به بهشت و جهنم بعد ها همانند مذموم دانستن قربانی کردن انسان در فرهنگ سومری رسوخ کرد؟پاسخ ساده است و آن ظهور پیامبران الهی همانند ابراهیم)ع( بود.
  Europe
  • تشکر شده 163 بار
  • تشکر کرده 49 بار
زمان پست: 16-11-30 17:13:28 از گوشی موبایل
| نمایش تمام پست ها
بارك الله جالب بود
  United States
  • تشکر شده 197 بار
  • تشکر کرده 0 بار
 نویسنده| زمان پست: 16-11-30 18:11:49 از گوشی موبایل
| نمایش تمام پست ها
Mahdi_Hack 16-11-30 16:13
بارك الله جالب بود

Tnx
You have to log in before you can reply ورود | Register

قوانین امتیازات

QQ|موبایل|آرشیو|اخراجی ها|انجمن تخصصی موبایل - انجمن یوسی ایران

17-08-22 21:23 GMT+4.5 , Processed in 0.249441 sec., 24 queries .

Powered by Discuz! X3

Release 20130801, © 2001-2017 Comsenz Inc.

All rights reserved for UCIRAN Forums © 2013-2017

پاسخ سریع به بالا بازگشت به لیست