انجمن یوسی ایران

| |

انجمن تخصصی موبایل - انجمن یوسی ایران

 گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟
 Register
دیدن: 193|پاسخ: 6

[ دیگر ] نقش صاعقه‎,‎ باد و یون ها در تشکیل باران

[کپی کردن لینک]
  United States
 • تشکر شده 197 بار
 • تشکر کرده 0 بار
زمان پست: 16-11-27 01:47:06 از گوشی موبایل
| نمایش تمام پست ها |حالت خوانده شده
نویسنده: رامین فخاری
در هر ثانیه دهها صاعقه به زمین برخورد می کند دانشمندان معتقد هستند که وجود رعد و برق برای تشکیل باران ضرورت دارد و عملا بدون وجود رعد و برق بارانی وجود نداشت،زیرا رعد و برق باعث نوعی فرآیند انتقال یونی بارهای ابرها می شود که پس از آن باران تشکیل می شود.یعنی یکی از پیش زمینه های بارش باران ایجاد رعد و برق است که ابتدا باید تبادل یونی صورت بگیرد و سپس باران آغاز به باریدن نماید.
در ابرهای باران زا که قسمت بالایی آن دارای بار مثبت است و قست پایین دارای بار منفی است،قبل از بارش یک پیوند بین بارهای مثبت و منفی ایجاد می شود و در نتیجه تعامل آنها با یون های مثبت زمین تخلیه الکتریکی صورت می گیرد و بعد از این تخلیه یونی ابر توانایی بارش را پیدا می کند.
در سوره نور آیه 43  نوشته شده است که :
آیا ندانستهاى که خدا ابر را به آرامى مىراند سپس میان ]اجزاء[ آن پیوند مىدهدآنگاه آن را متراکم مىسازد پس دانههاى باران را مىبینى که از خلال آن بیرون مىآید و ]خداست که[ از آسمان از کوههایى ]از ابر یخزده[ که در آنجاست تگرگى فرو مى‎ ‎ریزد و هر که را بخواهد بدان گزند مى‎ ‎رساند و آن را از هر که بخواهد باز مىدارد نزدیک است روشنى برقش چشمها را ببرد)۴۳(
در آیه نوشته شده است که میان اجزا آن پیوند می دهد که به پیوند یونی بارهای مثبت و منفی اشاره می کند،در ادامه به واژه متراکم اشاره شده است که به معنی انبوه شدن و روی هم انباشته شدن است،که به پیوند میان بارهای مثبت و منفی اشاره دارد.
حال به سوره نمل آیه ۶۳ مراجعه می کنیم:
یا آن کس که شما را در تاریکیهاى خشکى و دریا راه مىنماید و آن کس که بادها]ى باران زا[ را پیشاپیش رحمتش بشارتگر مىفرستد آیا معبودى با خداستخدا برتر ]و بزرگتر[ است از آنچه ]با او[ شریک مىگردانند )۶۳(
در این آیه نیز به نقش باد اشاره شده است،زیرا باد نیز ها نیز در باردار شدن ابرها و تبادل یونی و ایجاد صاعقه بین آنها نقش دارند.و در آیه اشاره شده است که باد پیش از رحمت یعنی باران فرستاده می شود زیرا باعث به هم مالیده شدن ابرها و تبادل یونی منجر به باران می شود.
قرآن کریم در 1400 سال قبل که هیچ اطلاعی از علم زمین شناسی و یون ها وجود نداشت از این مساله سخن رانده است.
پیش بینی قرآن درباره یکی از  مراحل مرگ زمینهمانطور که می دانید زمین در یک فاصله مناسب با ستاره خودش یعنی خورشید قرار دارد که به آن اصطلاحا کمربند حیات گفته می شود،به این معنی که فاصله سیاره از ستاره خودش باید به قدری باشد که نه آب سیاره در آن یخ بزند و نه آب در آن به حالت بخار در آید و بجوشد،بلکه در سطح آن جاری باشد تا حیات قابلیت شکل گیری در آن را داشته باشد.
مثلا در مریخ که از خورشید دورتر است بیشتر آب آن بصورت منجمد و یخ زده است،در حالت دوم مانند زهره همه آب آن به دلیل نزدیک تر بودن به خورشید و در نتیجه گرم بودن به صورت بخار است،و در سطح آن آب جاری کمتر دیده می شود.و حتی در بعضی از سیاراتی که به ستاره خود بسیار نزدیک هستند فواره های آب جوش در حال بخار نیز در آنها مشاهده می شود.
سوالی که ممکن است پیش بیاید این است که آیا این اتفاق ممکن است برای سیاره زمین رخ بدهد؟ازدیدگاه علمی بله،کافی است اتفاقی مثلا برخورد جسمی که بتواند زمین را اندکی از مدار خود دور و به خورشید نزدیک شود،و یا در حالت دوم عمر خورشید به اواخر خود نزدیک بشود و از حالت کنونی که کوتوله زرد است ابتدا تبدیل به کوتوله سرخ و سپس کوتوله سفید می شود،در نتیجه قبل از رخ دادن یک انفجار ابرنواختری بزرگ تر و بزرگ تر خواهد شد تا جایی که به میزان زیادی به زمین نزدیک تر خواهد شد،در نتیجه زمین بسیار گرم می شود و در اولین اتفاق همه آبهای زمین و دریاها و اقیانوس ها شروع به جوشیدن خواهد کرد و دمای سیاره تا مقدار زیادی افزایش خواهد یافت.
در سوره التکویر آیه ۶ نوشته شده است:
دریاها آنگه که جوشان گردند)۶(
نقطه قابل ذکر درباره این آیه این است که این آیه زمانی نازل شده است که اعراب برای جوشاندن آب زیر آن آتش روشن می کرده اند و به هیچ وجه ممکن نبود در مخیله اعراب این مساله بگنجد که بتوان آتش یا گرمایی فراهم کرد که بتواند همه آبهای زمین را بخار بکند،ولی امروزه می دانیم که این مساله از لحاظ علمی امکان پذیر است و بدون تردید روزی در آینده زمین رخ خواهد داد.

اشاره قرآن به نحوه به وجود  آمدن جزایر
همانطور که می دانید لایه زیرین زمین لایه لایه است،و یک دست نیست و این لایه ها حرکت می کنند و در مناطقی که به هم برخورد می کنند به دلیل فشار و انرژی آزاد شده حاصله،زلزله و آتشفشان تشکیل می شود.که در قرآن کریم به این مساله اشاره شده است.
اما در اقیانوس که پوسته زمین ناقص تر است هنگام برخورد لایه ها مثلا لایه های اقیانوسی به هم و یا لایه های قاره ای و اقیانوسی به هم اتفاقات شگفت انگیز تری نیز می افتد،از جمله اینکه بعد از برخورد لایه های زمین به هم و آتش فشان در محلی که آتش فشان در زیر دریا سر بر می آورد مقدار زیادی ماگما به بیرون می ریزد و بعد از سرد شدن ماگما و فروکش کردن آتش فشان در این محل جزیره تشکیل می شود.به همین دلیل است که در منطقه شرق آسیا و کشورهای ژاپن و مالزی که زلزله خیز تر هستند،جزایر بیشتری وجود دارد.
  United States
 • تشکر شده 197 بار
 • تشکر کرده 0 بار
 نویسنده| زمان پست: 16-11-27 01:51:08 از گوشی موبایل
| نمایش تمام پست ها
در سوره الفاطر آیه۱۲نوشته شده است:
وَمَا یَسْتَوِی الْبَحْرَانِ هَذَا عَذْبٌ فُرَاتٌ سَائِغٌ شَرَابُهُ وَهَذَا مِلْحٌ أُجَاجٌ وَمِن کُلٍّ تَأْکُلُونَ لَحْمًا طَرِیًّا وَتَسْتَخْرِجُونَ حِلْیَةً تَلْبَسُونَهَا وَتَرَى الْفُلْکَ فِیهِ مَوَاخِرَ لِتَبْتَغُوا مِن فَضْلِهِ وَلَعَلَّکُمْ تَشْکُرُونَ﴿۱۲﴾
و آن دو دریا برابر نیستند، این یک شیرین خوشگوار که نوشیدنش گواراست، و این یک شور و تلخ، و از هر کدام گوشتتر و تازه مىخورید، و ]از آنها[زیورى بیرون مىآوریدو آن را "مىپوشید" کشتیى ]ها[ را در آن،دریا شکاف مىبینى تا در طلب روزى مقرر از جانب او برآیید، و باشد که سپاس بگزارید
*.در آیه به شکاف های دریا و به زیوری که از آن بیرون می آید اشاره شده است،که منظور از شکاف می تواند آتش فشان باشد که در نتیجه برخورد لایه های زمین به هم ایجاد می شود و منظور از یور می تواند،ماگما و مواد مذاب باشد که از ان بیرون می آیند.
*.در ادامه آیه نیز اشاره شده است که از جانب شکاف بیرون آید که می تواند به خروج ماگما از شکاف ها اشاره داشته باشد.
کامنت آقای ایمان علیپور مهندس معدن در این مورد :
در بخشی که گفته شده از آن زیور به دست می آورید جای بحث کاملی هست،چراکه جالبه بدونید که ماگمایی که در فرورانش پوسته اقیانوسی به زیر پوسته ی قاره ای از بستر دریابالامیاد،منبع سرشار طلاو مولیبدن وتیتانیوم و...هست که همونطور که میدونید از همه اینهابرای تزئینات وزیورها استفاده میشه! درضمن ماگماخارج شده بسترمناسبی برای تشکیل انواع بلورهای ارزشمند مثل الماس و یاقوت و یشم و...هست که همگی استفاده زیور آلاتی دارن.
به راستی زمانی که هیچ زیر دریایی و علم زمین شناسی وجود نداشت چگونه قرآن توانسته از این حقیقت پرده بردارد؟
  Europe
 • تشکر شده 153 بار
 • تشکر کرده 0 بار
زمان پست: 16-11-27 01:54:09 از گوشی موبایل
| نمایش تمام پست ها
دمت گرم دادا جالب و کاربردی بود
  United States
 • تشکر شده 197 بار
 • تشکر کرده 0 بار
 نویسنده| زمان پست: 16-11-27 02:01:35 از گوشی موبایل
| نمایش تمام پست ها
وزش باد قبل از باران
یک توضیح:برخی از موارد ذکر شده در این تارنما شامل موارد علمی آورده شده در قرآن است و نمی توان آن را در رده معجزات علمی محسوب نمود،ولی به دلیل اینکه در قرآن آورده شده اند قصد داریم به برسی دلایل علمی این موضوعات بپردازیم.
معمولا قبل از بارش باران یک جبهه بادی آغاز به وزیدن می کند که،وزیدن باد قبل از باران دو دلیل عمده دارد :
*.معمولا هوای خشک در قسمت های پایینی زمین حاکم است،هنگامی که قطرات باران آغاز به باریدن می کنند،تعدادی از آنها تبخیر می شوند.در نتیجه آن نواحی غرق در هوای سرد می شود و در نتیجه این نیز استخری از هوای خنک پاین می آید.
*.باریدن باران به خودی خود باعث کشیده شدن هوا به سمت پایین می شود و در نتیجه آن باد تولید می شود.معمولا خود باران نیز با جابجایی هوای گرم و سرد توسط یک مرکز کم فشار ایجاد می شود و این جابجایی جریان هوا را تحت تاثیر قرار داده و باعث حرکت ان در نتیجه وزیدن باد می شود.
*.اگر قبل از باران باد بوزد احتمال رخ دادن طوفان که باعث رخ دادن ویرانی خواهد شد کمتر می شود.
*.نکته دیگر این است که وجود خود باد نیز برای وزش باران ضروری است و بدون وزش باد و جابجایی جریان هوا امکان بارور شدن ابرها و بارش باران وجود ندارد.که در قرآن کریم به این مطلب نیز اشاره شده است و در این پست‎ ‎به برسی آن پرداخته ایم.یعنی وجود باد و باران هردو به هم گره خورده است و بدون وجود باد بارانی وجود نداشت.دلیل اشاره قرآن به باد و باران در کنار هم نیز همن مساله است.
درسوره الفرقان آیه۴۸نوشته شده است:
او کسی است که بادها را بشارتگرانی پیش از رحمتش فرستاد و از آسمان آبی پاک کننده نازل کردیم.         پرندگان الگوی های صوتی مختلفی را  تولید می کنند!
محققان دانشگاه کورنیش وین هنگام برسی نوعی سترک آمریکایی دریافتند که این برنده برای جفت خود،ده نو آواز مختلف را می خواند و برای ایجاد ملودی ها از محاسباتی شبیه محاسبات انسانی استفاده می کنند.همچنین گفته می شود ممکن است شباهتی بین حنجره این پرنده و حنجره انسان وجود داشته باشد.
یک نوع پرنده - قهوه ای کوبنده می تواند دوهزار نوع آهنگ را برای جفت مخالف خود اجرا نماید.همچنین کیفیت صدای پرندگان در هنگام جفت گیری و تعین قلمرو ... متفاوت است.
در سوره النمل آیه۱۶ نوشته شده است :
وَوَرِثَ سُلَیْمَانُ دَاوُودَ وَقَالَ یَا أَیُّهَا النَّاسُ عُلِّمْنَامَنطِقَالطَّیْرِ وَأُوتِینَا مِن کُلِّ شَیْءٍ إِنَّ هَذَا لَهُوَ الْفَضْلُ الْمُبِینُ
سلیمان از داوود میراث یافت و گفت  اى مردم ما زبان پرندگانرا تعلیم یافتهایم و از هر چیزى به ما داده شده است راستى که این همان امتیاز آشکار است
در آیه اصلی کلمه‎ ‎مَنطِقَ به کار رفته است که از ریشه کلمه نطق است و همانطور که در بالا اشاره شد برخی ازپرندگان برای ایجاد صدا و آهنگ خود از محاسبات تت مانندی استفاده می کنند و آواز آنها در مواقع مختلف تفاوت دارد،در نتیجه می توان گفت که نطق می کنند و دارای یک زبان ساده نیز هستند.این آیات در زمانی نازل شده بود که هیچ دانشکده ای برای مقایسه صدای پرندگان در موقعیت های مختلف وجود نداشت و مردم عامه تنها صدای یکسان و همانند جانداران را بدون اینکه تفاوت های آن را در موقعیت های مختلف درک کنند می شنیدند.

بحث نور و حرکت سایه ها از  دیدگاه قرآن
سایه زمانی تشکیل می شود که یک جسم در مقابل چشمه نور قرار می گیرد در نتیجه سایه در پشت جسم تشکیل می شود زیرا جسم مانع از رسیدن نور به پشت خود می شود.
زمانی که سایه ماه بروی زمین می افتد کسوف رخ می دهد و زمانی که سایه زمین روی ماه می افتد خسوف رخ می دهد.
علت و منشا اصلی سایه های روی زمین خورشید است و با حرکت خورشید در آسمان در طول روز اندازه سایه ها جابجا می شود.مثلا در زمان های قدیم برای درک ساعات روز چوبی را در یک نقطه قرار می دادند و با حرکت خورشید و جابجایی سایه متوجه ساعات می شدند.
در سوره الفرقان آیه ۴۵نوشته شده است:
آیا ندیدهاى که پروردگارت چگونه  سایه را گسترده است و اگر مىخواست آن را ساکن قرار مىداد آنگاه خورشید را بر آن دلیل گردانیدیم
*.نکته اول در قطب شمال و جنوب زمین که شش ماه شب یا شش ماه روز است،در زمانی که شش ماه روز است به دلیل ثابت بودن محل خورشید و شیب آن سایه ها همیشه در زاویه 360 درجه قرار دارند.
*.نکته دوم ماه بدلیل تعامل گرانشی اش با زمین دچار یک نوع پدیده قفل شدگی است یعنی یک طرف ماه به سمت زمین قفل شده است و نمی تواند مانند زمین حرکت وضعی)به دور خودش(داشته باشد.در نتیجه سمتی از ماه که دچار قفل شدگی است همیشه سایه زمین قرار دارد و ساکن است و در سمت دیگر آن همیشه خورشید در حال تابش است.
*.نکته سوم اگر حرکت وضعی زمین به دور خودش و شیب 23/5 درجه ای زاویه چرخش وجود نداشت و همیشه یک سمت زمین به طرف خورشید بود همیشه یک طرف زمین در تاریکی بود و یک طرف زمین به سمت خورشید بود،در نتیجه یک طرف بسیار گرم و یک طرف بسیار سد می شد و کره زمین زیست ناپذیر بود ولی در طرفی که به سمت خورشید قرار داشت به دلیل نبود زاویه چرخش 23/5 درچه ای و حرکت انتقالی مانند قطب ها سایه ها همیشه به یک اندازه بودند.
  United States
 • تشکر شده 197 بار
 • تشکر کرده 0 بار
 نویسنده| زمان پست: 16-11-27 02:15:31 از گوشی موبایل
| نمایش تمام پست ها
منابع آب های زیر زمینی کره زمین
دانشمندان می گویند که مقدار زیادی از آب های سطح زمین که معادل سه برابر آب های سطحی زمین است در اعماق زمین در زیر یک لایه از سنگ گیر افتاده است.این مخزن وسیع آب برای سه بار پر کردن اقیانوس های زمین کافی است.
گفته می شود که این مخزن وسیع از آب در ارتفاع چهارصد مایلی زمین قرار دارد و مقداری از این آب زیر زمینی در فاز گازی یعنی بخار آب است و در فاز گازی در نتیجه فعالیت های زمین شناسی مانند زلزله و آتش فشانی به سطح زمین فوران می کند.
در سوره الکهف آیه ۴۱نوشته شده است :
و یاآب آن در اعماق زمین فرو رود، آنچنانکه هرگز قدرت جستجوی آنرا نداشته باشی!
درسورهالإسراء آیه۹۰نوشته شده است :
گفتند تا از زمین چشمهاى براى ما نجوشانى هرگز به تو ایمان نخواهیم آورد
درسوره‎ ‎هود آیه۷نوشته شده است :
و اوست کسى که آسمانها و زمین را  در شش هنگام آفرید و عرش او بر آب بودتا شما را بیازماید که کدامیک نیکوکارترید و اگر بگویى شما پس از مرگ برانگیخته خواهید شد قطعا کسانى که کافر شدهاند خواهند گفت این ]ادعا[ جز سحرى آشکار نیست
درسورهالبقرة آیه۷۴نوشته شده است :
سپس دلهاى شما بعد از این ]واقعه[ سخت گردید همانند سنگ یا سختتر از آن چرا که ازبرخى سنگها جویهایى بیرون مىزندو پارهاى از آنها مىشکافد و آب از آن خارج مىشود و برخى از آنها از بیم خدا فرو مىریزد و خدا از آنچه مىکنید غافل نیست
همانطور که در هر چهار آیه مشاهده کردید خداوند به وجود منابع آب زیر زمینی در قسمت های عمیق زمین و فاز گازی یا بخار آن اشاره کرده است.موضوع دوم این است که در زمان طوفان نوح مقداری از این آب به سطح زمین آمد و باعث غرق شدن زمین شد و بعد از زمان اندکی فروکش کرد.

طوفان های ساحلی از دیدگاه قرآن
طوفان ساحلی طوفانی است که در آن ساحل تحت تاثیر امواج شدید است،معمولا با یک فاصله تند که باعث می شود شکل ارضی ساحل با شیب تند تا 45 درجه باشد.این طوفان ها شن و ماسه و معمولا سنگ ریزه های بزرگ و کوچک را تا بالاترین نقاط ساحل می برند.
در این طوفانها شن و ماسه و سنگ ریزه عمدتا از فواصل دور توسط امواج قدرتمند مل می شوند و سنگ ریزه ها تا شیب ساحل تا ارتفاع چند متری دریا بالا می روند در حالی که امواج طبیعی قادر نیستند شن و ماسه را تا ارتفاع چند متری بالا ببرند.
در طوفان مریلند در سواحل آمریکا امواجی به طول شش متر ایجاد شد.
نکته دیگر این است که طوفان های ساحلی در مناطق سخره ای باعث فرسایش سخره ها و فروپاشی آنها می شوند.
در سوره الإسراء آیه ۶۸نوشته شده است :
مگر ایمن شدید از اینکه شما را در کنارخشکى در زمین فرو بردیا بر شماطوفانى از سنگریزهها بفرستد سپس براى خود نگاهبانى نیابید
در این آیه خداوند به خشکی که ساحل است اشاره می کنند و منظور از فرو رفتن نیز می تواند فرسایش ساحل که باعث تخریب آن می شود باشد و در ادامه طوفانی از سنگ ریزه ها اشاره می کند که به طوفان های ساحلی اشاره دارد.نکته قابل ذکر این است که این طوفان ها عموما در سواحل آمریکا و انگلیس به وقوع می پیوندند و در سواحل عربستان 1400 سال قبل این پدیده ممکن است اتفاق نیفتاده باشد.
  United States
 • تشکر شده 197 بار
 • تشکر کرده 0 بار
 نویسنده| زمان پست: 16-11-27 02:21:08 از گوشی موبایل
| نمایش تمام پست ها
ساختار کوههای آتشفشانی از  دیدگاه قرآن کریمساختار درونی یک کوه آتشفشان بصورت یک پارچه نیست و از قسمت های مختلفی تشکیل شده است مثلا قسمت های سفید و سیاه)خاکستری(همچنین ماگما به رنگ قرمز نیز در درون کوه به سمت بیرون جریان دارد.
در سوره فاطر آیه ۲۷نوشته شده است :
آیا ننگریسته اى که خداوند از آسمان آبى فرو فرستاده است، سپس بدان میوه هاى رنگارنگ برآوردیم، و نیز از کوهها راههای ىسفید و سرخ رنگارنگ، و همچنین سیاه سیاه پدید آوردیم
نکته این اشاره شاید با توجه به ابزار های امروزی بسیار ساده باشد ولی در 1400 سال قبل که حتی امکان نزدیک شدن به کوه آتشفشان وجود نداشت و در شبه جزیره عرب کوه آتشفشانی وجود نداشت اشاره به وجود رگه های سفید و سرخ در کوهها یک معجزه به حساب می آید.
  United States
 • تشکر شده 197 بار
 • تشکر کرده 0 بار
 نویسنده| زمان پست: 16-11-27 02:22:47 از گوشی موبایل
| نمایش تمام پست ها
ahmad30 16-11-27 00:54
دمت گرم دادا جالب و کاربردی بود

ممنون،مطلب هنوز ادامه داره
You have to log in before you can reply ورود | Register

قوانین امتیازات

QQ|موبایل|آرشیو|اخراجی ها|انجمن تخصصی موبایل - انجمن یوسی ایران

17-08-24 13:08 GMT+4.5 , Processed in 0.091757 sec., 33 queries .

Powered by Discuz! X3

Release 20130801, © 2001-2017 Comsenz Inc.

All rights reserved for UCIRAN Forums © 2013-2017

پاسخ سریع به بالا بازگشت به لیست