انجمن یوسی ایران

| |

انجمن تخصصی موبایل - انجمن یوسی ایران

 گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟
 Register
دیدن: 396|پاسخ: 16

[ دیگر ] آیا اسلام و قرآن ضد زن هستند؟‎!‎

[کپی کردن لینک]
  United States
 • تشکر شده 197 بار
 • تشکر کرده 0 بار
زمان پست: 16-11-16 02:14:04 از گوشی موبایل
| نمایش تمام پست ها |حالت خوانده شده
ویرایش  naim در 16-11-16 01:32

اخیرا دیده شده که سایتها و جریان های ضد مذهبی‎ ‎با استناد به آیه 223 سوره بقره اسلام را یک دین ضد زن معرفی می نمایند نکته جالب این است که این جریانات تنها به این آیه استناد می کنند و هیچ آیه دیگری برای اثبات ضد زن بودن قرآن نتوانستند از آن بیرون بکشند حال به برسی این آیه می پردازیم :
سوره بقره آیه 223:
نِسَآؤُکُمْ حَرْثٌ لَّکُمْ فَأْتُواْ حَرْثَکُمْ أَنَّى شِئْتُمْ وَقَدِّمُواْ لأَنفُسِکُمْ وَاتَّقُواْ اللّهَ وَاعْلَمُواْ أَنَّکُم مُّلاَقُوهُ وَبَشِّرِ الْمُؤْمِنِینَ﴿۲۲۳﴾
زنان شما ]در حکم[ کشتزار شما  هستند، هرگونه که خواستید به کشتزار خویش درآیید و براى خویش پیش اندیشى کنید، و از خداوند پروا کنید و بدانید که شما به لقاى او خواهید رسید، و مؤمنان را بشارت بخش
نکته اول :این سایت ها با استفاده از یک ترجمه دیگر که  غلط است و  در آن ذکر می شود "پس از هر جا ]و هر گونه[ که خواهید به کشتزار خود"به تخریب قرآن می پردازند.که با دقت در ترجمه عربی می توان دریافت هر گونه درست تر است.
نکته دوم این آیه مردان را به داشتن رابطه زن وشوهری  تشویق می کند که یک امر طبیعی است و تشبیه کشتزار تنها به منزله یک تشبیه است همانگونه که جانداران از کشت زار لذت می برند و وجود کشت زار برای آن ها لازم است نه پایین آوردن مقام و منزلت زنان.

لذا مادیون ابتدا نقد را از خود  آغاز کنند و به میلیون ها سایت که هر روز تصاویری ضد اخلاقی زنان و مردان را منتشر می کنند بتازند زیرا به نظر می رسد این سایتها و دنیای غرب بیشتر از زنان استفاده ابزاری می نماید تا آیه ای که زنان را به کشت زار که در آن گیاهان و گلهای تازه می روید تشبیه کرده است.
حال به برسی آیاتی دیگر از قرآن در مورد زنان بپردازیم :
اسلام در زمانی ظهور کرد که در بخشهایی از اعراب اگر فرزندان دختر متولد می شدند زنده به گور می شدند جریان های ضد اسلامی سعی در تخطئه کردن زنده به گور کردن زنان در شبه جزیره عرب دارند و آن را افسانه می خوانند اما حقیقت داشته .
در سوره التکویر آیه 9نوشته شده :‏
وَإِذَا الْمَوْؤُودَةُ سُئِلَتْ ﴿۸﴾ بِأَیِّ ذَنبٍ قُتِلَتْ ﴿۹﴾ در آن هنگام که از دختران زنده به گور شده سؤ ال شود، که به کدامین گناه کشته شدند؟!
در مورد برابری زنان و مردان در چندین جای قرآن زنان و مردان به همدیگر تشبیه شده اند مثلا در آیه 187 سوره البقره نوشته شده:
آنها لباس شما هستند و شما لباس  آنها
در حالی که در جامعه غربی افسانه هایی وجود دارد که خدواند حوا را از دنده مرد آفریده است و واژه wo در گلمه woman به معنی مهره مرد  است این موضوع در قرآن کریم به شدت رد شده است در سوره روم آیه 21نوشته شده است :
وَمِنْ آیَاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُم مِّنْ أَنفُسِکُمْ أَزْوَاجًا لِّتَسْکُنُوا إِلَیْهَا وَجَعَلَ بَیْنَکُم مَّوَدَّةً وَرَحْمَةً إِنَّ فِی ذَلِکَ لَآیَاتٍ لِّقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ﴿و از نشانه های او اینکه همسرانی از جنس خود شما برای شما آفرید، تا در کنار آنها آرامش یابید، و در میانتان مودت و رحمت قرار داد، در این نشانه هائی است برای گروهی که تفکر میکنند.
در آیه 228 سوره بقره نیز در صورتی که دعوایی بین زن و مرد صورت گرفت قرآن کریم مردان را در صورت دعوا و طلاق تشویق به بازگرداندن می نماید و اعلام می کند که زنان حقی بر مردان دارند:
وَالْمُطَلَّقَاتُ یَتَرَبَّصْنَ بِأَنفُسِهِنَّ ثَلاَثَةَ قُرُوَءٍ وَلاَ یَحِلُّ لَهُنَّ أَن یَکْتُمْنَ مَا خَلَقَ اللّهُ فِی أَرْحَامِهِنَّ إِن کُنَّ یُؤْمِنَّ بِاللّهِ وَالْیَوْمِ الآخِرِ وَبُعُولَتُهُنَّ أَحَقُّ بِرَدِّهِنَّ فِی ذَلِکَ إِنْ أَرَادُواْ إِصْلاَحًا وَلَهُنَّ مِثْلُ الَّذِی عَلَیْهِنَّ بِالْمَعْرُوفِ وَلِلرِّجَالِ عَلَیْهِنَّ دَرَجَةٌ وَاللّهُ عَزِیزٌ حَکُیمٌ﴿۲۲۸﴾و زنان طلاق داده باید به مدت سه پاکى درنگ کنند و براى آنان روا نیست که اگر به خداوند و روز بازپسین ایمان دارند، آنچه خداوند در رحمهایشان آفریده است، پنهان دارند، و شوهرانشان اگر قصد اصلاح دارند در این ]مدت[ سزاوارتر به بازگرداندن آنها هستند، و زنان را بر مردان حقى است همچنانکه مردان را بر زنان، و مردان را بر آنان به میزانى برترى است، و خداوند پیروزمند فرزانه است
حال به برسی زیباترین قسمت قرآن در باره زنان بپردازیم :‏
حضرت محمد )ص( بنا به نقل قولی یک یا دو فرزند پسر داشتند که این فرزندان در کودکی جان خویش را از دست می دهند و حضرت بخاطر نداشتن فرزند پسر مورد شماتت اعراب قرار می گرفته است در این زمان سوره کوثر که بنا به نقل قول مفسران اشاره به بانو فاطمه زهرا )ص( دارد بر حضرت نازل شد :
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ
إِنَّا أَعْطَیْنَاکَ الْکَوْثَرَ ﴿۱﴾ فَصَلِّ لِرَبِّکَ وَانْحَرْ ﴿۲﴾ إِنَّ شَانِئَکَ هُوَ الْأَبْتَرُ ﴿۳﴾
ما به تو کوثر بخشیدهایم پس براى پروردگارت نماز بگزار و قربانى کن مسلما دشمن تو ابتر و بلا عقب است.‏
  Norway
 • تشکر شده 211 بار
 • تشکر کرده 51 بار
زمان پست: 16-11-16 18:11:54 از گوشی موبایل
| نمایش تمام پست ها
آفرين شيخ عجب تفسير و ماله كشي جالبي)ترجمه غلط(ههه
  Europe
 • تشکر شده 153 بار
 • تشکر کرده 0 بار
زمان پست: 16-11-16 19:58:39 از گوشی موبایل
| نمایش تمام پست ها
ویرایش  ahmad30 در 16-11-16 19:00


اسلام که نه یه سری که برا خودشون دستور میدن و از اسم دین سواستفاده میکنن ضدن البته جلوی پرده پشت پرده با همین زنا کلی کار میکنن صیغه و... خخخخ
  Norway
 • تشکر شده 211 بار
 • تشکر کرده 51 بار
زمان پست: 16-11-16 20:26:20 از گوشی موبایل
| نمایش تمام پست ها
ahmad30 16-11-16 18:58
ویرایش  ahmad30 در 16-11-16 19:00نمونه ش همون آخونده كه بعد انقلاب به بهانه ي اصلاح اون زن هاي فاحشه،واسه خودش حرم سرا زده بود و......!!!!
/:
  United States
 • تشکر شده 197 بار
 • تشکر کرده 0 بار
 نویسنده| زمان پست: 16-11-16 20:34:15 از گوشی موبایل
| نمایش تمام پست ها
ویرایش  naim در 16-11-17 19:17
Mahdi_Hack 16-11-16 17:11
آفرين شيخ عجب تفسير و ماله كشي جالبي)ترجمه غلط(ههه

عزیز تو از قرآن چه میدانی؟ آیا نصف عمر خود را صرف یادگیری زبان و قواعد عربی کرده ای؟آیا با تمام احادیث آشنایی داری؟ که مثل آب خوردن حرف بی مورد میزنی و اما در مورد این آیه که ترجمه  از روي تفسير نمونه اینه :زنان شما، محل بذرافشانى شما هستند، پس هر زمان كه بخواهيد، مى توانيد با آنها آميزش كنيد.
و )سعى نمائيد از اين فرصت بهره گرفته ، با پرورش فرزندان صالح ( اثر نيكى براى خود، از پيش بفرستيد! و از خدا بپرهيزيد و بدانيد او را ملاقات خواهيد كرد وبه مومنان ،بشارت ده...‎ در اينجا زنان تشبيه به مزرعه شده اند، واين تشبيه ممكن است براى بعضى سنگين آيد كه چرا اسلام درباره نيمى از نوع بشر چنين‎ ‎تعبيرى كرده است در حالى كه نكته باريكى در اين تشبيه نهفته شده ، در حقيقت قرآن مى‎ ‎خواهد ضرورت وجود زن را در اجتماع انسانى نشان دهد كه زن وسيله اطفاء شهوت وهوسرانى مردان نيست ، بلكه وسيله اى است براى حفظ حيات نوع بشر، اين سخن در برابرآنها كه نسبت به جنس زن همچون يك بازيچه يا وسيله هوسبازى مى نگرند، هشدارى محسوب‎ ‎مى شود.
حرث مصدر است و به معنى بذرافشانى است و گاهى به خود مزرعه نيز اطلاق مى‎ ‎شود.
انى از اسماء شرط است و غالبا به معنى متى كه به معنى زمان است استعمال مى‎ ‎شود، و در اين صورت آن را انى زمانيه مى گويند و گاهى نيز به معنى مكان است ، مانندآنچه در‎ آيه‎ 37 سوره‎ آل‎ عمران‎ آمده‎ :‎قال‎ يا‎ مريم‎ انى‎ لك‎ هذا‎ قالت‎ هو‎ من‎ عند‎ الله‎    ‎
زكريا گفت اى مريم اين غذا )ى بهشتى ( را از كجا آوردهاى ؟، گفت : از نزدخدااگر انى در آيه فوق زمانيه باشد، توسعه زمانى مساله آميزش جنسى را بيان مى‎ ‎كند، يعنى در هر ساعتى از شب و روز مجاز هستيد و اگر مكانيه باشد، توسعه در مكان وچگونگى انواع آميزش است.
اين احتمال نيز وجود دارد كه اشاره به هر دو جنبه باشدو به اين ترتيب ، دو همسر مى توانند هر گونه و در هر زمان و مكان ، از لذت جنسى‎ ‎بهره گيرند، )جز آنچه در قانون شرع ممنوع شده است(
سپس در ادامه آيه مى‎ ‎افزايد: با‎ اعمال‎ صالح‎ و‎ پرورش‎ فرزندان‎ صالح‎ ، آثار‎ نيكى‎ براى‎ خود‎ از‎ پيش‎ بفرستيد‎)و‎ قدموا‎ لانفسكم‎(
اشاره به اينكه هدف نهايى از آميزش جنسى ، لذت و كامجوئ‎ ‎ى‎ ‎نيست بلكه بايد از اين موضوع ، براى ايجاد و پرورش فرزندان شايسته ، استفاده كرد، وآن را به عنوان يك ذخيره معنوى براى فرداى قيامت از پيش  بفرستيد، اين سخن هشدار‎ ‎مى دهد كه بايد در انتخاب همسر، اصولى را رعايت كنيد كه به اين نتيجه مهم ، يعنى‎ ‎تربيت فرزندان صالح و نسل شايسته انسانى منتهى شود.
در حديثى نيز از پيامبراسلام )صلى الله عليه و آله و سلم ( مى خوانيم كه فرمود: اذا مات الانسان انقطع‎ ‎امله الا عن ثلاث : صدقة جارية و علم ينتفع به و ولد صالح يدعوا له ، هنگامى كه‎ ‎انسان مى ميرد اميد او جز از سه چيز قطع مى شود: صدقات جاريه )اموالى كه از منافع‎ ‎آن مرتبا بهره گيرى مى شود( و علمى كه از آن سود مى برند و فرزند صالحى كه براى اودعا مى كند.
در حديث ديگرى از امام صادق )عليه السلام ( مى خوانيم كه فرمود: ليسيتبع الرجل بعد موته من الاجر الا ثلاث خصال : صدقة اجراها فى حياته فهى تجرى بعدموته ، و سنة هدى سنها فهى تعمل بها بعد موته ، و ولد صالح يستغفر له ،‎ ‎ هيچ گونه‎ ‎اجر و پاداشى بعد از مرگ به دنبال انسان نمى آيد مگر سه چيز: صدقه جاريه‎ ‎اى كه درحيات خود فراهم ساخته و بعد از مرگش ادامه دارد )مانند بناهاى خير( و سنت هدايت گرى‎ ‎كه آن را بر قرار كرده و بعد از مرگ او به آن عمل مى كنند، و فرزند صالحى كه براى‎ ‎او استغفار كند.
همين مضمون در روايات متعدد ديگرى نيز وارد شده است ، و در بعضى‎ ‎از روايات ، شش موضوع ذكر شده كه اولين آنها فرزند صالح است.
به اين ترتيب‎ ‎فرزندان صالح در كنار آثار علمى و تاليف كتابهاى هدايت كننده و تاسيس بناهاى خير همچون مسجد و بيمارستان و كتابخانه قرارگرفته اند.
و در پايان آيه ، دستور به تقوا مى دهد و مى فرمايد: تقواى الهى پيشه‎ ‎كنيد و بدانيد او را ملاقات خواهيد كرد، و به مومنان بشارت دهيد بشارت رحمت الهى وسعادت و نجات در سايه تقوا )و اتقوا الله و اعلموا انكم ملاقوه و بشر المومنين).
از آنجا كه مساله آميزش جنسى ، مساله اى است مهم ، و با پرجاذبه ترين غرايز‎ ‎انسان سر و كار دارد، خداوند در اين جمله هاى آخر، مومنان را به دقت در اين امر، وپرهيز از هر گونه گناه و انحراف ، دعوت فرموده و به آنها هشدار مى دهد كه بدانيد‎ ‎همگى به ملاقات پروردگار خواهيد شتافت و تنها راه نجات ايمان و تقواى در سايه ايمان‎ ‎است
  Norway
 • تشکر شده 211 بار
 • تشکر کرده 51 بار
زمان پست: 16-11-16 21:01:28 از گوشی موبایل
| نمایش تمام پست ها
naim 16-11-16 19:34
ویرایش  naim در 16-11-16 19:44


اوه مﮕه من عربم كه عربي ياد بﮕيرم؟!

از زبان عربي هم متنفرم،زبان فارسي شيرين رو بﭼسب!!

بازهم تفسير و ماله كشي ﮕسترده،الان منظورته از سنﮕين ﭼي بود؟

تو كه زن نيستي كه خودت رو جاي اون ها بزاري و مقايسه كني،واسه همين بدت نمياد!!

حيف عمر نيست كه صرف يه زبان داغون و مضخرف به اسم عربي بشه!!


ببينم تو اصلا ايراني هستي؟!
  Norway
 • تشکر شده 211 بار
 • تشکر کرده 51 بار
زمان پست: 16-11-16 21:04:33 از گوشی موبایل
| نمایش تمام پست ها
در ضمن خود همون امام علي هم ﮕفته كه زنان داراي عقل و ايمان ناقص هستن!!

حتي زنان به عنوان شاهد در دادﮕاه،هر دو نفر زن برابر با يك شاهد مرد ميشه!!

اينقدر تناقضات ديﮕه هست ش كه حالا حالاها بايد ماله بكشي و تفسير كني!!

  United States
 • تشکر شده 146 بار
 • تشکر کرده 257 بار
زمان پست: 16-11-16 21:28:48
| نمایش تمام پست ها
داداش دمت گرم واقعا مضخرف بود
  Europe
 • تشکر شده 211 بار
 • تشکر کرده 51 بار
زمان پست: 16-11-16 21:33:46 از گوشی موبایل
| نمایش تمام پست ها
mamadidj 16-11-16 20:28
داداش دمت گرم واقعا مضخرف بود

ههه داداش نظرلطفتونه

خخخ
  United States
 • تشکر شده 146 بار
 • تشکر کرده 257 بار
زمان پست: 16-11-16 21:38:17
| نمایش تمام پست ها
Mahdi_Hack 16-11-16 20:33
ههه داداش نظرلطفتونه

خخخ

قربونت داش خخخخخخخخخخخخخخخ
  United States
 • تشکر شده 197 بار
 • تشکر کرده 0 بار
 نویسنده| زمان پست: 16-11-16 21:47:02 از گوشی موبایل
| نمایش تمام پست ها
Mahdi_Hack 16-11-16 20:01
اوه مﮕه من عربم كه عربي ياد بﮕيرم؟!

از زبان عربي هم متن ...

خب همین دیگه وقتی چیزی نمیدانی نه از زبان عربی و نه از قواعدش و نه با احادیث سر و کار داری پس چطور میای اظهار نظر میکنی؟با عقل و خرد خودت،اگه چنین باشه نظرت محترم اما درست نیست.اگر دیدگاهت با قرآن و سخنان ائمه مطابقت داشت درسته و اگر نداشت غلط است و چنانچه به خدا اعتقاد نداری به این فکر کن و از خود این سوالها بپرس که چرا فلان تاریخ متولد شدم؟ مثلا چرا 500سال پیش بدنیا نیامده ام؟یا اینکه از خودت بپرس چرا فرزند این پدر و مادر هستی؟میتوانست فرزند پدر و مادر دیگری باشم.یا از خودت بپرس چرا پسر متولد شدی؟میتوانست دختر باشم. یا بپرس اصلا چرا باید فرزند انسان باشم،میتونست فرزند گاو باشم و اکنون بجای انسان گوساله بودم.یا از خود سوال بگیر چرا فرزند دوم بدنیا آمدم چرا اول متولد نشدم؟ و یا این سوال، حیوان که بدنیا میاد از کجا میدونه  غذایش چیست؟ و پستان چیست؟ که یک راست میره سراغش و شیر مینوشه،چرا سراغ پای مادرش نرفت؟از همه مهمتر چطور فهمیده باید پستان را مکید تا شیر بخوره؟فکر نمیکنی این حیوان دارای اطلاعاتی از قبل است؟این اطلاعات را چه کسی در وجودش نهاده؟و خیلی سوالهای دیگه،چنانچه عمیقا فکر کنی بطور حتم پی به وجود خداوند قادر متعال می بری.این چیزی بود که از من برآمد امیدوارم نتیجه بخش باشه و در آخر موفق باشید
  Europe
 • تشکر شده 211 بار
 • تشکر کرده 51 بار
زمان پست: 16-11-16 22:02:33 از گوشی موبایل
| نمایش تمام پست ها
naim 16-11-16 20:47
خب همین دیگه وقتی چیزی نمیدانی نه از زبان عربی و نه از  ...

ههه الان در رابطه ي جنسي،زن و شوهر وقتي كه باهم ميخوابن و جنس زن حامله ميشه الان بﭼه اين دو انسان بايد يابو درآد يا مرغ يا حيوان درنده؟

بهتره كه سوال هاي درست حسابي بدي،اينجور موارد دلايل علمي هم دارن

و اما ﭼرا 500 سال قبل مثلا به دنيا نيومديم،بازهم برو دنبال دلايل علمي باش،خلاصه در هر موردي كه مطرح ميكني وقتي ﭘشتوانه ي علمي نداشته باشه قابل اثبات،رد يا باور و منطقي نيست،بحث خدا از اين مسائل جداست


متاسفانه مسلمان ها فقط به فرع دين كار دارن،انواع فساد و كارهاي زست رو انجام ميدن و بعد دم از خدا ميزنن...

در حاليه كه در 24 ساعت جز زماني كه دولاراست ميشن واسه نماز خدا شون رو فراموش ميكنن،اﮕه اينطور نبود اينقد اختلاف بين شون نبود)سني و شيعه و...(!!
  United States
 • تشکر شده 197 بار
 • تشکر کرده 0 بار
 نویسنده| زمان پست: 16-11-16 22:35:39 از گوشی موبایل
| نمایش تمام پست ها
Mahdi_Hack 16-11-16 21:02
ههه الان در رابطه ي جنسي،زن و شوهر وقتي كه باهم ميخواب ...

من چه میگم تو چی میگی؟ببین فرض کن یک ماشین به این دلیل علمی حرکت میکند یا به آن دلیل علمی سرعت میگیره آیا میتواند این ماشین با تمام امکاناتش سازنده نداشته باشه؟ خب برادر درسته که ماشین با این دلایل علمی حرکت و سرعت و متوقف میشه ولی باعث همه این دلایل سازنده اش است.در مورد این هستی هم همینطوره مثلا درسته که با این دلیل علمی باران میبارد اما باعث و بانی این دلایل خداوند هست یعنی تا خداوند نخواهد چنین دلایلی علمی شکل نمیگیره تا باران ببارد.  
  United States
 • تشکر شده 197 بار
 • تشکر کرده 0 بار
 نویسنده| زمان پست: 16-11-16 23:08:08 از گوشی موبایل
| نمایش تمام پست ها
ویرایش  naim در 16-11-17 19:37
Mahdi_Hack 16-11-16 20:04
در ضمن خود همون امام علي هم ﮕفته كه زنان داراي عقل و ايم ...


کلام علی)ع( در بیان نقص عقل  زنان، مشتمل بر بیان ظرایفی است که اگر به آن توجه شود به حقانیت آن اذعان خواهیم کرد لذا جهت روشن شدن مطلب باید به چند نکته توجه نماییم:
1 در روایات، عقل با معانی  مختلفی به کار رفته است. حضرت علی)ع( می فرمایند:»العقل عقلان عقل الطبّع و عقل التّجربه ...«)6( »عقل دو نوع است: عقل طبیعی فرد و عقل تجربه.« حال چه بسا در روایات نقص عقل، مراد ضعف عقل تجربه زن باشد. خداوند با خلق انسان اراده نمود که با تداوم نسل او، هرچه بیشتر اشرف موجودات، مسجود ملائک، پا به عرصه هستی گذارد. هر چند در تولید مثل هر فرد از آدمیان پدر و مادر سهمی یکسان دارند ولی خداوند طبیعت را به گونه ای قرار داده تا تأثیر مادر در شکل گیری شخصیت فرزند و رشد و تعالی او بیشتر باشد. فرزند، 9 ماه از ابتدای هستی خود را که مهمترین بخش زندگیش در شکل گیری وجودی او می باشد، در جسم مادر قرار دارد و از حالات و رفتار او اثر می پذیرد. پس از تولد نیز خداوند غذای انحصاری کودک را در بدن مادر قرار داده است. علاوه بر آن به دلیل آنکه خداوند ساختار وجودی زن را به گونه ای قرار داده که عاطفه بسیار دارد و صبر فراوان، لذا در سالیان اولیه زندگی کودک که هر اثر تربیتی چون نقشی بر روی سنگ به یادگار خواهد ماند کودک دایما از مادر تأثیر پذیرفته و شخصیتش شکل می پذیرد. مادران مسؤولیت تربیت نسل بشر را بر عهده می گیرند و پدران مسؤولیت تأمین نیازهای اقتصادی خانواده را دارند. لذا زن با خانه انس بیشتری می یابد و مرد در صحنه اجتماع حضور بیشتری دارد. این امر چه بسا موجب کمبود تجارب اجتماعی در زنان می گردد ولی در عوض سبب می شود تا زنان نقش مادری خود را بهتر ایفا نمایند و بدان مرتبت نایل آیند که بهشت در زیر پای آنان قرار گیرد.)7(
به وضوح روشن است که نقص در  عقل تجربه، ضعف چندانی برای زنان محسوب نمی گردد. چرا که هرگاه لازم دید، جهت ازدیاد تجارب در صحنه جامعه حضور جدی می یابد و هر گاه این حضور را مخلّ به مسؤولیتهای دیگر خود نیابد در صدد جبران این نقص برخواهد آمد.
2 این گونه نیست که زنان به  صورت کلی ناقص العقل معرفی شده باشند. حضرت علی)ع( در سخنی، زنانی را که تجربه شده اند، شایسته مشورت می داند:
»ایاک و مشاورة  النساء الاّ من جرّبت بکمال عقل ...«)8( »برحذر می دارم تو را از مشورت با زنان مگر آن زنانی که به دارا بودن کمال عقل تجربه شده اند.«
3 در روایات، عقل مردان نیز  همواره کامل به حساب نیامده است. حضرت علی)ع( می فرماید:»من استمتع بالنساء فسد عقله«؛)9( مردی که در طلب کامجویی از زنان است، دچار فساد عقل می شود.«
4 امام صادق)ع( فرموده  اند:»أنقص الناس عقلاً من ظلم دونه و لم یصفح عمّن اعتذر الیه«؛)10( »کم عقل ترین افراد کسانی هستند که به غیر خود ظلم می نمایند و از آنان که عذر خویش به نزدشان می آورند، نمی گذرند.«
نگاهی گذرا بر صفحات تاریخ، به وضوح نمایان خواهد ساخت که این کتاب مملو از نام مردان ظالم و ستم پیشه است و به ندرت به نام زنی برجسته در جنایت و ستم برمی خوریم. مردانی که به فرموده امام صادق)ع( ناقص العقل ترین افراد بشر از زن و مرد می باشند. در کلامی دیگر پیامبر)ص( فرموده اند:»انقص الناس عقلاً اخوفهم للسّلطان و اطوعهم له«؛)11( »کم عقل ترین انسانها افرادی هستند که از حاکمان ستم پیشه بیشتر می ترسند و اطاعت ایشان بیشتر می نمایند.«
تاریخ مالامال از نام زنانی  است که در مقابل ظلم و ستم حکام استوار ایستاده اند و در آن هنگام که مردان فراوان از ترس اهل جور، مهر سکوت بر لبها نهاده بودند با کلام یا عمل خود مخالفت خویش را با اهل ستم نشان دادند. نگاهی گذرا به تاریخ اسلام نمونه های فراوان را در معرض دید ما خواهد گذاشت. از آن زمان که در اسلام اولین شهید مسلمان یک زن گشت تا آنجا که عالمان صادق به ما خبر دادند در مقابل جور فراگیر تمام زمین اگر آن موعود ظهور نماید، در زمره 313 صحابی خاص او، 50 زن قدرت پوشالی هرچه ابرقدرت است را به سخره می گیرند و استوارتر از کوه، مردان دیگر را نیز به قیام فرا می خوانند.
امام باقر)ع( فرموده اند : »... انّه ینادی باسم القائم و اسم ابیه حتی تسمعه العذراء فی خدرها فتحرّض اباها و اخاها علی الخروج«؛)12( »ندایی ملکوتی به گوش می رسد که به اسم قائم ]آل محمد)ص([ و نام پدرش ندا سر می دهد، به گونه ای که دختران در پرده نشسته نیز شنیده و پدر و برادران خویش را بر خروج و همراهی وی تشویق می نمایند ...«
حال مطابق کلام پیامبر)ص( آیا مردان خائف از جور جائرین عقلشان کامل است و زنان مؤمنه و شجاع طول تاریخ دچار نقصان عقلند؟
5 در روایات اگر نقصان عقل  زن مطرح شده علت آن نیز بیان گردیده است. در روایتی از حضرت علی)ع( علت نقص عقل برخی زنان و در نتیجه نهی از مشورت با این گروه از زنها، چنین بیان شده است: »فانّ رأیهن یجرّ الی الافن و عزمهنّ الی وهن«)13( »بدرستی که رأی آنان رو به ضعف دارد و اراده شان سست می باشد.« آن حضرت تغییر و تحول سریع و بدون منطق در رأی و اراده را نشانه نقصان عقل زنان بیان می کنند. پس لزوما، اگر زنان مانع از غلبه احساسات و هیجانات روحی بر تفکر و عمل سنجیده خویش شوند، نه تنها ناقص العقل نخواهند بود بلکه در برابر مردان بسیاری که به دلایلی دیگر دچار نقصان عقل گردیده اند، دارای عقلی کاملتر خواهند بود.
لذا آن حضرت در روایتی دیگر  می فرمایند:»کیفیة الفعل تدلّ علی کمیة العقل«؛)14( »چگونگی عمل نشان دهنده مقدار عقل است.« پس زنان با عمل صحیح خود یا به تعبیری با انجام عمل صالح و نه اعمال برخاسته از احساسات زودگذر و بدون مبنای دین و عقل، دارای عقلی کامل خواهند بود.
در احادیث حضرت رسول)ص( نیز  نوع عمل برخی زنان دلیل بر عقل ناقص آنها شمرد
  United States
 • تشکر شده 197 بار
 • تشکر کرده 0 بار
 نویسنده| زمان پست: 16-11-16 23:08:41 از گوشی موبایل
| نمایش تمام پست ها
به شما نیکی نموده و نعمتها به شما عرضه می دارد ولی آنگاه که فشار مالی بر مرد وارد شد و تنگدست گردید، هنوز مدت اندکی از تنگدستی او نگذشته به او می گویید: هرگز از تو خیری ندیده ام.«)15( پیامبر)ص( در این کلام، قضاوت بر اساس هیجانات آنی را در برخی زنها، نشانه نقص عقل آن زنان بیان کرده اند.
در حدیثی دیگر بیان شده که  پیامبر)ص( از کنار زنانی گذشتند و آنان را چنین خطاب کردند: »ای زنانی که عقلتان ناقص است و عقول صاحبان خرد را نیز ضایع می نمایید.«)16( البته در روایات مشخص نیست که نحوه حضور این زنان در جامعه چگونه بوده است که ضایع کننده عقول صاحبان خرد نامیده شده اند.
شاید این تعبیرات اشاره به  نحوه حضور برخی از زنها دارد که با جلوه گریهای زنانه خویش در انظار، سعی در جلب توجه مردان به سمت خود می نمایند و با این عمل موجب می گردند برخی، به جای توجه به کمالات انسانی و به جای تدبیر و تلاش سازنده، معطوف به امور شهوانی شده و سبب نزول شخصیت خود در مراتب پست حیوانی گردند. پرواضح است که توجه به امیال جنسی و امور شهوانی سبب ضایع شدن تعقّل و تفکر مردان می گردد. همان گونه که علی)ع( فرموده اند:»عدوّ العقل الهوی«؛)17( هوی و هوس دشمن عقل می باشد.
6 جملاتی دیگر از حضرت  علی)ع( مؤید این معناست که بشر با رفتارهای ارادی خود قادر است عقل خویش را تکامل بخشیده و نقص آن را برطرف سازد. از آن حضرت روایت شده که:»العلم یدل علی العقل، فمن عقل علم، فمن علم عقل«)18(؛ علم دلالت بر عقل می کند، پس هر که عاقل است علم دارد و هر که عالم است صاحب عقل می باشد.
با توجه به اینکه مطابق کلام  پیامبر)ص( طلب علم بر هر زن و مرد مسلمانی واجب شمرده شده است،)19( اگر زنان به فرمان رسول خدا)ص( گوش سپرند و علم آموزند عاقل نیز خواهند بود. روایات بسیار دیگری نیز معیار سنجش عقل انسانها را اموری چون میانه روی، اطاعت الهی، تقوا و حلم قرار داده که زن و مرد در کسب آن یکسان می باشند. حسن ختام این بخش را این روایت علی)ع( قرار می دهیم که فرمودند: »حد العقل الانفصال عن الفانی و الاتّصال بالباقی«؛)20( »بالاترین میزان عقل، انفصال از فانی و اتصال به باقی است.« اگر نگوییم که زنان به دلیل لطافت روحی خویش، استعداد بیشتری در »فصل« از فانی و »وصل« به بقا دارند باید گفت زنان و مردان در این امر دارای استعدادی یکسان می باشند. گاه مصداق این عقل به بشر معرفی شده است. از جمله امام حسین)ع( که در وصف دختر خود سکینه فرمودند:»و اما سکینة فغالب علیها الاستغراق مع اللّه«؛)21( »سکینه غرق در خداست.« حال باید توجه داشت که عقل این گونه زنان چه میزان است؟
7 همه افراد باید متوجه این  امر باشند که حیات دنیوی آنها زمینه ای است تا خویش را بسازند و اگر از عالم خاک سر برآورده اند به افلاک سر کشند. هر که در این سیر تعمق بیشتری در درون داشت و نقایص خویش را دقیق تر دریافت، بهتر به جبران ضعف خویش خواهد پرداخت و اوج بیشتری خواهد یافت. به همین جهت حضرت علی)ع( خطاب به تمام مردان و زنان جهان می فرماید:
You have to log in before you can reply ورود | Register

قوانین امتیازات

QQ|موبایل|آرشیو|اخراجی ها|انجمن تخصصی موبایل - انجمن یوسی ایران

17-09-21 16:56 GMT+4.5 , Processed in 0.124034 sec., 59 queries .

Powered by Discuz! X3

Release 20130801, © 2001-2017 Comsenz Inc.

All rights reserved for UCIRAN Forums © 2013-2017

پاسخ سریع به بالا بازگشت به لیست