| |

انجمن تخصصی موبایل - انجمن یوسی ایران

 گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟
 عضویت
دیدن: 480|پاسخ: 3

فایل host چیست؟

[کپی کردن لینک]
  • تشکر شده 19 بار
  • تشکر کرده 38 بار
زمان پست: 16-11-12 18:55:18
| نمایش تمام پست ها |حالت خوانده شده

در هنگام استفاده از اینترنت، اکثر افراد با استفاده از اسم سایت ها به آنها وصل می شوند. مثلا ما هر روز آدرس www.uciran.ir را برای دسترسی به آن در مرورگر اینترنت خود تایپ می کنیم. این در حالی است که نرم افزارهای اینترنتی با استفاده از اسم با یک دیگر ارتباط برقرار نمی کنند. آن ها از IP هایی مانند 104.27.131.68 استفاده می کنند. بنابراین زمانی که آدرس سایت مورد نظر خود را وارد می کنید، نرم افزار شما ابتدا می بایست این اسم را به IP ترجمه کند و سپس به آن متصل شود. این فایل تقریبا در تمامی سیستم عامل هایی که از بسته پروتکل TCP/IP برای ارتباطات خود استفاده می کنند، موجود می باشد. فایل Hosts یک فایل متنی می باشد و حاوی آدرس های IP می باشد که هر کدام به یک اسم لینک شده اند. همچنین این فایل به صورت قراردادی Hosts نامیده شده است. حال پرسش اصلی این است که فایل Hosts چیست و چه کاری انجام می دهد.

فایل host چیست ؟ ( بصورت خلاصه )فایل Hosts مانند یک Address Book عمل میکند. زمانی که شما آدرسی مانند www.uciran.ir را در مرورگر اینترنت خود تایپ می کنید، کامپیوتر شما از این فایل کمک می گیرد که ببیند آیا آدرس IP (مانند شماره تلفن در Address Book) مربوط به این سایت در فایل Hosts موجود می باشد یا نه. اگر IP در این فایل موجود باشد، کامپیوتر شما از این IP استفاده می کند و سایت باز می شود. اما اگر IP در این فایل موجود نباشد، آنگاه کامپیوتر شما به سراغ سرور DNS میرود. در اکثر اوقات، شما آدرس های زیادی در Address Book خود ندارید، چون آدرسی را درون آن قرار نداده اید. بنابراین در اکثر اوقات کامپیوتر شما برای بدست آوردن آدرس IP، به سراغ سرور DNS میرود.

اگر شما آدرس سایت های تبلیغاتی را به همراه IP کامپیوتر خود درون فایل Hosts قرار دهید، کامپیوتر شما دیگر قادر به تماس با سایت تبلیغاتی نخواهد بود. در اصل کامپیوتر شما تلاش خواهد کرد که با سایت های تبلیغاتی ارتباط برقرار کند، اما با این کار فقط با خودش ارتباط برقرار می کند و به نوعی سیگنل "اشغال" دریافت خواهد کرد. (مرورگر اینترنت، کامپیوتر شما را به عنوان سرورسایت تبلیغاتی در نظر میگیرد. از آنجایی که کامپیوتر شما سرور سایت نیست، بنابراین سایتی باز نخواهد شد.)

سپس کامپیوتر شما از برقراری ارتباط با سایت تبلیغاتی منصرف خواهد شد و بنابراین هیچ گونه تبلیغی باز نخواهد شد. (همچنین ردیابی توسط سایت تبلیغاتی انجام نخواهد گرفت) انتخاب های شما برای مسدود کردن سایت ها فقط محدود به مسدود کردن سرور های تبلیغاتی نیستند. شما می توانید از این طریق، سایت هایی که اهداف تبلیغاتی دارند و یا به دلایل مختلف علاقه ای به دیدن آنها ندارید را نیز مسدود کنید.


Hosts فایل چیست ؟ ( پاسخ کامل )
در سیستم عامل ویندوز و سیستم عامل های دیگر، فایل Hosts کار پیوند دادن اسامی به آدرس های IP را بر عهده دارد. این اسم ها، آدرس هایی مانند www.uciran.ir هستند که شما هر روز آنها را مشاهده می کنید. اما کامپیوترها در اصل از آدرس های IP برای پیدا کردن وبسایت ها استفاده می کنند. با وجود اسم هایی مانند www.uciran.ir، دیگر نیازی به بخاطر سپردن اعداد طولانی برای بازکردن سایت ها نیست.برای مثال، اسم ITPro برابر است با www.uciran.ir، در حالی که آدرس IP آن برابر است با 104.27.131.68. استفاده از هر کدام از این دو شما را به سایت ITPro خواهد برد. اما اسم سایت می بایست ابتدا به آدرس IP ترجمه شود. اگر شما مستقیما آدرس IP این سایت را وارد کنید، کامپیوتر شما ت... برای پیدا کردن اسم آن نخواهد کرد.
یک سلسله گام هایی باید برداشته شوند تا این اسم ها به آدرس IP ترجمه شوند. اولین گام، و گامی که مورد بحث این مقاله است، فایل Hosts موجود روی کامپیوتر است. این فایل به کامپیوتر شما می گوید که چه اسمی به IP ترجمه شده است که کامپیوتر شما بتواند آن را پیدا کند. اگر این IP در فایل Hosts شما موجود باشد، کامپیوتر کار جستجو را متوقف می کند و مستقیما به سایت مورد نظر می رود. اما اگر موجود نباشد، کامپیوتر به سراغ سرور DNS برای کسب اطلاعات در مورد سایت می رود. از آنجایی که عمل جستجو تا بدست آوردن نتیجه مورد نظر ادامه پیدا می کند، می توانیم از این مکانیزم برای مسدود کردن سایت های مختلف استفاده کنیم. همچنین میتوانیم از این روش برای مسدود کردن سایت های تبلیغاتی، سایت هایی با محتوایی نا مناسب و ... استفاده کنیم.
می توانیم اسم ها و آدرس های IP را درون فایل Hosts قرار دهیم تا کامپیوتر مجبور نباشد برای ترجمه اسم به IP، به سراغ سرور DNS برود. این کار باعث تسریع در دسترسی به سایت می شود، زیرا کامپیوتر شما دیگر به سراغ کامپیوترهای دیگر در اینترنت برای ترجمه اسم به IP نمی رود. وقتی آدرس سایتی مانند www.uciran.ir را وارد می کنید، این اسم می بایست به آدرس IP ترجمه شود تا شما بتوانید این سایت را باز کنید. حال اگر شما اسم و آدرس IP را درون فایل Hosts وارد کنید، عمل باز شدن سایت کمی سریع تر خواهد بود، زیرا کامپیوتر شما مجبور نیست از کامپیوتر دیگری برای ترجمه اسم این سایت به IP آن کمک بگیرد.
کامپیوتر ها اسم مخصوص به خود را دارند که "localhost" نامیده می شود و دارای آدرس IP با شماره 127.0.0.1 می باشند و از آن برای رجوع کردن به خود استفاده می کنند. اگر شما اسم سایت دیگری را در فایل Hosts به آدرس IP خود مرتبط کنید، عملا دسترسی به آن سایت را مسدود کرده اید، زیرا تمام تلاش ها برای دسترسی به آن سایت به کامپیوتر شما رجوع داده خواهند شد. با این شیوه می توانید ار فایل Hosts برای مسدود کردن سایت ها استفاده کنید. با این روش در حقیقت به کامپیوتر خود می گوییم که آدرس IP آن سایتی که قصد مسدود کردنش را داریم، آدرس کامپیوتر خودمان است. با این شیوه، کامپیوتر ما هیچگاه به دنبال آن سایت در محیط بیرون از کامپیوتر خودمان نمیگردد و سایت مذکور باز نخواهد شد.
خیلی از سایت ها لینک هایی به سرورهای دیگر برای دریافت تبلیغات اینترنتی دارند. در خصوص این سایت ها، مرورگر اینترنت موفق بر دریافت اطلاعات مورد نظر خود، اعم از کدها، تصاویر و ...، نمی شود. زیرا ما به کامپیوتر خودمان گفته ایم که در درون خود به دنبال این اطلاعات بگردد. با این شیوه، تصاویر و لینک های تبلیغاتی در سایت مذکور بارگزاری نخواهند شد و شما فقط مطالب مورد نظر خود را مشاهده خواهید کرد. با این شیوه کامپیوتر شما هیچ ارتباطی با سرورهای تبلیغاتی برقرار نخواهد کرد و بنابراین شما هیچ گونه تبلیغی مشاهده نخواهید کرد و همچنین هیچ گونه Cookie از طرف این سایت ها روی کامپیوتر شما ذخیره نخواهد شد و عملا دیگر مورد ردیابی توسط سرورهای تبلیغاتی قرار نخواهید گرفت. در سیستم عامل های مختلف، این فایل در مکان های مختلف قرار دارد.

در لینوکس:
/etc/hosts

در ویندوز:
c:\windows\system32\drivers\etc

در اندروید:
system/etc/host

موفق باشید.

امتیاز دادن

Number of participants 1پول +13 Collapse دلیل
alieffe + 13 ممنون

دیدن لاگ امتیاز

  • تشکر شده 154 بار
  • تشکر کرده 8 بار
زمان پست: 16-11-12 19:07:43 از گوشی موبایل
| نمایش تمام پست ها
احسنت مفید بود
  • تشکر شده 2 بار
  • تشکر کرده 0 بار
زمان پست: 16-11-12 19:25:29 از گوشی موبایل
| نمایش تمام پست ها
مچکر..مفیدبود«»
You have to log in before you can reply ورود | عضویت

قوانین امتیازات

QQ|آرشیو|اخراجی ها|تلفن همراه|انجمن تخصصی موبایل - انجمن یوسی ایران

18-06-20 17:25 GMT+4.5 , Processed in 0.174718 sec., 25 queries .

Powered by Discuz! X3.4

Release 20180101, © 2001-2018 Comsenz Inc.

All rights reserved, For UCIRAN Forums , © 2013-2018

پاسخ سریع به بالا بازگشت به لیست