انجمن یوسی ایران

| |

انجمن تخصصی موبایل - انجمن یوسی ایران

 گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟
 Register
دیدن: 326|پاسخ: 8

[ دیگر ] چرا امریکا به ایران حمله نمی کند؟

[کپی کردن لینک]
  United States
 • تشکر شده 197 بار
 • تشکر کرده 0 بار
زمان پست: 16-11-11 16:03:37 از گوشی موبایل
| نمایش تمام پست ها |حالت خوانده شده
ویرایش  naim در 16-11-11 18:38

در این که ایالات متحده امریکا انگیزه کافی برای تقابل با ایران را دارد شکی نیست و برای این حمله هم بهانه و توجیهات لازم همواره وجود دارند چرا که اساسا این بهانه ها ساختنی و بافتنی هستند و واقعی بودن آنها اهمیتی ندارد همانطور که در رابطه با جنگ عراق هم چنین تجربه ای به وضوح مشاهده شد مهم توجیه و به عبارت بهتر تحمیق افکار عمومی داخل و خارج امریکا است حال این هدف با هر وسیله ای حادث شود، شده است! امروز انرژی هسته ای بهانه ی خوبی است هر چند اگر این هم نباشد بهانه تراشی برای نظام رسانه ای و دستگاه جنگ روانی غرب زحمت چندانی ندارد...
از همین رو همواره مسئولین ارشد امریکا بر وجود گزینه حمله نظامی به ایران بر روی میز انتخاب خود تاکید کرده اند، اما چرا هیچ گاه این گزینه ی ذهنی رنگی نزدیک به واقعیت نیافته و همواره به صورت شبحی کم رنگ، بروز داشته است؟ این سئوال در دو حالت اهمیت بیشتری پیدا می کند؛
حالت اول: هنگامی است که امریکا به لحاظ اقتصادی شرایط خیلی خوبی دارد که حمله نظامی را امکان پذیر می سازد.
حالت دوم: هنگامی است که شرایط اقتصادی امریکا خیلی بد است که حمله نظامی را توجیه پذیر میسازد. تاریخ نشان داده است که در این دو حالت، واشنگتن انگیزه و امکان بالایی برای اقدام نظامی دارد و امروزه وضع اقتصادی امریکا به جهات مختلف با رکود و نزول چشم گیری مواجه است ولذا یکی از حالت های دوگانه که بستر ساز تحقق جنگ هستند وجود دارد.
بنابراین اکنون این سئوال به شکل جدی تری طرح می شود که امریکا با چه موانعی برای حمله نظامی به ایران مواجه است که تا کنون علی رغم رجز خوانی هایی که شبیه غرش شیر بی یال و دم و اشکمی بوده است این گزینه هیچ گاه رنگی از جدیت به خود نگرفته است؟
پاسخ به این سئوال را از دو منظر مورد توجه قرار می دهیم، ناگفته پیداست که بررسی همه جوانب این موضوع نه در توان و مجال ما می گنجد و نه مصالح کلی ایجاب می کند...!
الف- عدم امکان پیش بینی مناسب از نحوه ی واکنش ایران
مختصات و ویژگی های منحصر به فرد، امکان پیش بینی واکنش ایران را تا حد زیادی دور از دسترس کرده است. ترکیب جمعیتی جوان، موقعیت جغرافیایی مناسب و خاص )به جهات گوناگون از جمله گستردگی سرزمینی و وجود رشته کوهها ، دشت و کویر و دریا و...( سبک دفاعی خاص و بسیج گسترده ی نیروها، پراکندگی و حضور هسته ها و پایگاه های مقاومت در اقصی نقاط کشور از شهری و روستایی و عشایر، خودکفایی در صنایع دفاعی، شجاعت و ابتکار عمل مسئولان ارشد و...
اگر امریکا وارد جنگی تمام عیار با ایران شود دست ایران آن چنان برای پاسخ گویی متناسب باز است که تشخیص و برآورد قرین به صحت درباره ی حجم و سرعت واکنش دفاعی ایران بسیار دشوار خواهد بود و امکان کشیده شدن شعله های نبرد تا خیابان های واشنگتن نیز دور از ذهن نخواهد بود! هر چند آمار دقیق و متقنی از ایرانیان حاضر در امریکا اعلام نمی شود اما به هر ترتیب شمار ایرانیان مقیم بیش از یک میلیون نفر است که اگر تنها چند صد نفری از آنها اراده ی انتقام جویی کنند برای اولین بار در تاریخ، امریکا در درون خاک خود با نا امنی هایی مواجه خوهد بود که هرگز آنها را تجربه نکرده و این در حالی است که سبک زندگی امریکایی به هیچ وجه طاقت کم ترین احساس ناامنی را ندارد و به سرعت اعتراض گسترده افکار عمومی را برخواهد انگیخت. )صرف نظر از ماجرای ساختگی 11 سپتامبر تا کنون امریکا درون مرزهای خود با هیچ نیرویی درگیر نبوده است.(
از سوی دیگر ایران به راحتی چه از طریق توان هوایی و موشکی و چه از طریق حامیانش در منطقه امکان ضربه زدن به پایگاههای امریکا در منطقه را داراست. موشک های ساحل به دریا ایران نیز امکان هدف قرار دادن تجهیزات دشمن را در تمامی زوایای خلیج فارس دارند.
البته امکان های دفاعی ایران تنها به این موارد هم محدود نمی شود راهکارهای ساده تری نیز در صورت اراده ی ایران وجود دارد  از جمله بستن تنگه هرمز به عنوان برجسته ترین گلوگاه تامین انرژی دنیا، کافی است یکی از نفت کش های غول پیکر که هنگام عبور از تنگه به ایران جناح می دهد_غرق شود! )با نظر به این که تنها در محدوده ی خاصی از تنگه هرمز عمق آب برای عبور کشتی های بزرگ مناسب است.(
این حربه منافع تمامی کشورهای  توسعه یافته را به خطر می اندازد و به همین دلایل هم آنها نه تنها انگیزه ای برای همراهی در این تقابل را ندارند که امریکا را نیز از آن پرهیز می دهند و این در حالی است که امریکا عادت به این دارد که در حملات نظامی خود شرکای جرم بسیاری داشته باشد چنان که در عراق 26 کشور نیروی نظامی وارد کردند.
ب- تبعات گسترده اقتصادی درصورت درگیری با ایران
وقتی سایر کشورها که خسته از دنباله روی امریکا به نوبت در حال بازگرداندن نیروهایشان از افغانستان و عراق هستند و افکار عمومی و منافع اقتصادی شان هم پذیرای جنگ دیگری نیست، از همراهی با کاخ سفید سرباز زنند تمام هزینه ها و عمده ی تبعات اقتصادی جنگ را امریکا به تنهایی باید بپردازد و این برای کشوری که بارش همیشه بر دوش اذنابش بوده است غیر قابل تحمل است. به خصوص که تا کنون حدود 5 تریلیون دلار در طول 5 سال در عراق هزینه شده است که به هیچ روی با منافع حاصله تناسبی ندارد. این رقم تنها در صورت یک سال جنگ با ایران قدرتمند تا 10 برابر قابل افزایش است و این یعنی فروپاشی حتمی اقتصاد امریکا! برای درک صحیح تر از این موضوع، قابل ذکر است که بودجه ایالات متحده در سال 2008 در حدود 2.7 تریلیون دلار بوده است و رقم بدهی های خارجی آنها حدود 9 تریلیون دلار )یعنی بالغ بر سه برابر بودجه سالیانه!(
  United States
 • تشکر شده 197 بار
 • تشکر کرده 0 بار
 نویسنده| زمان پست: 16-11-11 16:04:23 از گوشی موبایل
| نمایش تمام پست ها
دشواری براورد حجم تبعات و هزینه ها با توجه به نکاتی که در خصوص دلیل اول ذکر شد و نیز برخی دلایل دیگر بیشتر روشن می شود از جمله این که گستردگی سرزمین ایران یک سوم خاک اروپاست و تا کنون امریکا با هیچ کشوری در این پهنه ی جغرافیایی نجنگیده است.
تنها مدل قابل شبیه سازی برای تقابل ایران و امریکا جنگ 33 روزه حزب الله لبنان در برابر مجهزترین و مدعی ترین ارتش منطقه ی خاورمیانه است که در منطقه ی کوچک جنوب لبنان یک گروه شبه نظامی شیعی با الهام از الگوهای مقاومتی ایران توانست در نبردی نامتقارن در زمین و هوا و دریا، اسرائیل را چنان به شکست بکشاند که خودشان با سرشکستگی تمام به این امر اعتراف کردند و شد آن چه که همگان دیدند!
پانوشت:
* ذکر تمام این نکات دال بر این نیست که ما از تقویت توان دفاعی خود غافل شویم بلکه لازم است با هوشیاری کامل به توان افزایی و رصد کردن شرایط بین المللی بپردازیم. اهمیت این موضوع وقتی بیشتر روشن می شود که اوضاع وخیم اقتصادی امریکا توام با کاهش مقبولیت دولت فعلی و نزدیک شدن این دولت به دقیقه ی نود و عدم وجود قوه ی عاقله لازم، احتمال اتخاذ تصمیمات بی پایه در وقت اضافه و انداختن تبعات آن به دوش دولت بعدی را نفی نمی کند.
**در همین راستا طرح بازمهنسی ساختار دفاعی که اخیرا صورت گرفت قابل اشاره و تقدیر است، که طی آن سیستم دفاعی کشور به جای متمرکز و متصل شدن به یک نقطه)پایتخت( تبدیل به 31 سپاه مستقل و منطقه ای گردید که به صورت جزیره ای پاسخگویی به تجاوزات را در هر نقطه از کشور با سرعت و توان بالا، امکان پذیر می سازد.
***و اما نکته آخر این که ایران شروع کننده ی جنگ نخواهد بود اما آغازگر جنگ، تمام کننده ی آن نیست و قطعا ضربه ی نهایی را ما خواهیم زد!
  United States
 • تشکر شده 197 بار
 • تشکر کرده 0 بار
 نویسنده| زمان پست: 16-11-11 16:06:28 از گوشی موبایل
| نمایش تمام پست ها
ویرایش  naim در 16-11-11 15:11

چرا امریکا نمی تواند به ایران حمله کند؟ / محسن رضایی پاسخ می دهد
بین الملل < دیپلماسی -فرمانده اسبق سپاه پاسداران ایران معتقد است دلیل اینکه آمریکایی ها توان حمله به ایران را ندارند، نه به دلیل نخواستن آنها، بلکه براساس »توانایی​های ایران« است.
به گزارش خبرآنلاین، محسن رضایی در برنامه تلویزیونی »راز« در پاسخ به پرسش مجری این برنامه درباره اینکه تحریم های کنونی را چه مقدار تهدید و چه میزان فرصت می دانید؟، گفت: شما مرا می شناسید و می دانید که من یک نیروی ارزشی هستم و به آرمان ها توجه دارم؛ ولی می دانم برای رسیدن به آرمان ها باید از واقعیت ها عبور کنیم. نمی توانیم رویایی فکر کنیم.
وی با بیان اینکه  یکی از واقعیت ها این است که }دشمنان{ اجازه نمی دهد ما به این آرمان ها برسیم و حتما برای ما مانع تراشی می کنند، ادامه داد: بنابراین نیاز است از شعار زدگی پرهیز کنیم و دشمن را دست کم نگیریم، و با قدرت به سمت آرمان ها حرکت کنیم. بنابراین در پاسخ به شما می گویم که وضعیت موجود هم فرصت است و هم تهدید.
ما اجازه حمله به  آمریکا ندادیم
وی درباره اظهارات مجری برنامه درباره ناتوانایی آمریکا برای حمله به ایران هم، گفت: من قبول ندارم که آمریکا نمی تواند به ایران حمله کند، این ما هستیم که این اجازه رابه او نمی دهیم. اگر }آمریکا{ نمی تواند }به ایران{ حمله کند به این معنا نیست که نمی خواهد به ما حمله کند. ما اقداماتی کردیم که نمی گذاریم حمله کند. کما اینکه در دوران ریاست جمهوری بوش، او سه باز هواپیماهایش را روی باند آورد که به ایران حمله کند، ولی هوشیاری نیروهای مسلح ایران و تست موشک های جدید در خلیج فارس که می توانست ناوهای امریکا را از بین ببرد و همچنین افشاگری های گسترده ای که بعد از حمله به عراق صورت گرفت، مانع حمله آمریکا شد.
برای حمله به ایران  قصد دارند مساله سوریه را حل کنند
رضایی که تاکید داشت »حفظ بازدارندگی« مساله ای بسیار مهم است، ادامه داد: ما نباید اجازه دهیم که آمریکا یا صهیونیست ها فرصتی پیدا کنند که به ما حمله کنند. امروز هم برای حمله به ایران قصد دارند مساله سوریه را حل کنند چون تا زمانی که سوریه و حزب الله باشد، حمله به ایران سخت است.  
فرمانده اسبق سپاه پاسداران، ادامه داد: ما اکنون دست بلندی در سواحل مدیترانه داریم و بیش از دو هزار کیلومتر از مرزهای ما به سمت جلو خط دفاعی وجود دارد. اگر آنها }آمریکایی ها{ بخواهند به مرزهای ما برسند باید مشکل دو هزار کلیومتر قبل از مرزهای ما را حل کنند. به همین دلیل آنها به دنبال این هستند که وقتی سوریه سقوط کرد، حزب الله ضعیف شود و موشک های که می تواند از 70 کیلومتری تل آویو را بزند، خنثی شود و وقتی این کار را انجام دادند خودشان را به عراق برسانند و در دولت عراق تحولاتی به وجود بیاورند و در نهایت ایران را از سمت خلیج فارس و عراق تحت تاثیر قرار دهند. اما قبل از آن، تحریم های اقتصادی را برای تضعیف ایران در داخل شروع کردند.
رضایی که می گفت این دو مساله می تواند یک پرش برای افزایش اقتدار ما باشد، ادامه داد: ما می توانیم مساله سوریه را تبدیل به یک جهش کنیم. همچنان که تحریم ها می تواند موجب یک تحول در اقتصاد کشور شود.
روایت رضایی از جلسه  ابراهیم یزدی و برژینسکی
وی با اشاره به تاریخچه روابط ایران و آمریکا، اظهار داشت: وقت انقلاب شد، ما قصد قطع رابطه با آمریکا را نداشتیم و تا آبان و آذر سال 58 رابطه ایران و آمریکا برقرار بود. دولت انقلابی ایران تا حدود 9 ماه با آمریکایی ها کار می کرد و سفارت این کشور در تهران دایر بود و آمریکایی ها در ایران سفیر داشتند.
وی با اشاره به نشست های یزدی وزیر خارجه وقت ایران با مقامات آمریکا، افزود: »برژینسکی در خاطراتش می گوید به ابراهیم یزدی }وزیر خارجه وقت ایران{ گفتم که ما حاضریم هواپیماهای شما و اموالتان را پس بدهیم و با شما نزدیک شویم ولی دکتر یزدی گفت که شاه را تحویل بدهید، ما به آنها نیاز نداریم.«
بهترین تیم سیاست  خارجی برای مسئله آمریکا
رضایی با بیان اینکه وقتی آمریکایی ها رابطه شان را با ماقطع کردند، شکافی بین ما و آنها پیش آمد و روز به روز این شکاف بیشتر شد، افزود: بعد از آن نیز آنها ضد انقلاب و شورش ها را همراهی کردند و غیر مستقیم کمک می کردند و این شکاف را افزایش دادند. بعد هم که نتوانستند از تاسیس جمهوری اسلامی جلوگیری کنند و نظام جمهوری اسلامی به وجود آمد، جنگ تحمیلی را درست کردند و این موضوع هم شکاف را بیشتر کرد.
وی با طرح این سوال که آیا این شکاف یک شبه قابل حل است؟، تصریح کرد: معتقدم برای مسئله ایران و آمریکا باید قوی ترین تیم سیاست خارجی مان را شکل دهیم که به طور دائم حوادث را رصد کند و پیشنهاد بدهد. به تعبیری این تیم باید به اندازه یک وزارت خارجه باشد.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام،گفت: واقعیت این است که شکاف عمیق بین ایران و آمریکا به وجود آمده و آنها دنبال ارزش های خود هستند و ما هم دنبال ارزش های خود هستیم.
وی که معتقد است نتیجه این تقابل به نفع ایران شد، اظهار داشت: ما وقتی این تقابل را خنثی کردیم یک گام هم جلو آمدیم و پیشرفت کردیم.چون بعد از 4 سال از آغاز انقلاب ما هزینه هایی دادیم ولی توانستیم تمام این توطئه ها را خنثی کنیم و یک سازمان اطلاعاتی عملیاتی بسیار قدرتمند در ایران درست کنیم که می توانست آن طرف مرز ها را کنترل کند؛ به طوری که این سازمان از دل خود جامعه آمریکا، اطلاعات به دست می آورد.
وی گفت: در جنگ تحمیلی علاوه بر اینکه مرزهاییمان را حفظ کردیم، توانستیم ارتش دفاعی ایران را ایجاد کنیم. امروز هم برد موشک های ما از دو تا سه هزار کیلومتر عبور کرده و انواع تانک ها را می سازیم. اگر جنگ نبود ما به این دستاورد ها نمی رسیدیم. البته ما خواهان جنگ نیستیم و هنر ما این است که اجازه ندهیم جنگی رخ دهد .
  United States
 • تشکر شده 197 بار
 • تشکر کرده 0 بار
 نویسنده| زمان پست: 16-11-11 16:10:30 از گوشی موبایل
| نمایش تمام پست ها
ویرایش  naim در 16-11-11 15:12

رضایی با بیان اینکه  در رویارویی سوم  ایران و آمریکا که شامل تحریم است ما نه تنها باید تحریم ها را بی اثر کنیم، بلکه باید اقتصاد ایران را هم به یک شکوفایی برسانیم، افزود: حرف من این است که نه تنها نباید گرانی و بیکاری نباشد بلکه باید اقتصاد ایران را به شکوفایی برسانیم.
رضایی بخش دیگری از  این گفت وگو به موضوع دیپلماسی کشور پرداخت و با طرح این سوال که چه اشتباهاتی از ابتدای انقلاب در عرصه دیپلماسی داشتیم؟، ادامه داد: در مذاکرات هسته ای باید یک آسیب شنایی کنیم و ببینیم کجا اشتباه کردیم و آیا می توانستیم از تضاد و فاصله بین روسیه و چین با آمریکا بیش از این استفاده کنیم؟
دولتمردان ایران  درباره عربستان و سوریه اشتباه کردند
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام که می گفت ما در سیاست خارجی باید آرمانگرایی مان را حفظ کنیم ولی باید قبول کنیم که از میان »واقعیت ها« عبور کنیم، تصریح کرد: در بیداری اسلامی ما باید از همه ارزش هایمان در دیپلماسی استفاده کنیم. من فکر می کنم دولتمردان ایران اشتباه کردند که در سالهای گذشته به عربسان سعودی و دوست ما سوریه تذکر ندادند که آزادی و مردم سالاری را باید پیاده کنید.
وی گفت: مخصوصا تعجب من از اصلاح طلبان است که 8 سال قدرت داشتند و چقدر فضا در آن دوران آزاد بود ولی یک بار ندیدم که به عربستان و سوریه بگویند شما می خواهید با مارابطه دوستانه تان را داشته باشید و ما هم می خواهیم ولی شما خودتان }به مردم تان{ آزادی بدهید.
رضایی افزود: لذا ما در کنار ظلم ستیزی و استکبار ستیزی که ارزش های مقدس ما است، نباید بقیه ارزش ها را در سیاست خارجی مثل مردم سالاری، عدالت و جایگاه مردم را فراموش کنیم.
  United States
 • تشکر شده 197 بار
 • تشکر کرده 0 بار
 نویسنده| زمان پست: 16-11-11 16:13:26 از گوشی موبایل
| نمایش تمام پست ها
رييس مرکز پيش بيني هاي نظامي روسيه:
آمريکا از ترس سپاه  و ارتش به ايران حمله نمي کند
سرهنگ آناتولي تسيگانوک رييس مرکز پيش بيني هاي موسسه تحليل هاي سياسي- نظامي روسيه، اعلام کرد: توانمندي دفاعي ارتش ايران عامل مهم بازدارنده تهاجم خارجي به اين کشور است.
به گزارش گروه دفاع و امنيت مشرق به نقل از ايرنا، سيگانوک امروز )يکشنبه( گفت: ارتش ايران در سال هاي اخير با افزايش توانمندي صنايع دفاعي به تسليحات و تجهيزات پيشرفته مجهز شده است.
کارشناس ارشد روس خاطرنشان کرد: دشمنان ايران و در راس آنها آمريکا از ترس ارتش و سپاه پاسداران ، جرات حمله به ايران را ندارند.
سرهنگ تسيگانوک گفت: اگر چنين توانمندي و قدرتي نبود، آمريکا از مدت ها پيش همانند عراق و افغانستان، ايران را مورد حمله قرار داده بود.
وي اظهار داشت: نکته مهم در توانمندي دفاعي ايران، خودکفايي آن مي باشد و به همين دليل از خارج و عواملي همچون تحريم تاثيرپذير نيست.
رييس مرکز پيش بيني هاي نظامي روسيه، در پاسخ به اين سوال که چرا آمريکا نسبت به ايران سياست خصمانه دارد؟ گفت: آمريکا تحمل کشورهاي مستقل به ويژه کشورهايي را ندارد که مانع اجراي سياست هاي اين قدرت مي شوند.
وي افزود: به همين دليل ايران را تحت فشار قرار مي دهد و تحريم مي کند و گاه بگاه هم براي اينکه صداي ايران را در عرصه بين المللي خاموش کند، تهديد به حمله نظامي مي کند.
کارشناس ارشد روس احتمال تهاجم نظامي آمريکا يا رژيم صهيونيستي را رد کرد و گفت: ايران با کشور هاي ديگر منطقه همچون عراق تفاوت فراوان دارد و در صورت حمله، پاسخ کوبنده خواهد داد و ترس از همين پاسخ به ويژه با استفاده از تسليحات پيشرفته ايران، مانع از حمله به اين کشور شده است.
وي گفت: ارتش ايران بر اساس بسياري از پارامترها بزرگترين ارتش منطقه مي باشد و عامل مهمي براي تامين ثبات اين کشور به شمار مي رود.
سرهنگ تسيگانوک خاطرنشان کرد: ايران از توانمندي هاي خود براي تحکيم ثبات، آرامش و امنيت منطقه استفاده کرده است.
  Europe
 • تشکر شده 153 بار
 • تشکر کرده 0 بار
زمان پست: 16-11-11 18:15:12 از گوشی موبایل
| نمایش تمام پست ها
آره میترسن اگه میخواست حمله کنه تو این سی سال حمله میکرد
  Unknown
 • تشکر شده 133 بار
 • تشکر کرده 0 بار
زمان پست: 16-11-11 21:12:22
| نمایش تمام پست ها
ایران برترین کشور جهانه تنگه هرمز رو ببندیم و یمنم که تبعه ایرانه باب المندب رو ببنده هرکی یکم جغرافی و سیاست داشته باشه می فهمه چی میشه .
  United States
 • تشکر شده 197 بار
 • تشکر کرده 0 بار
 نویسنده| زمان پست: 16-11-12 00:13:07 از گوشی موبایل
| نمایش تمام پست ها
آمریکا اگر قدرت داشت اصلا اجازه نمی داد حکومت جمهوری اسلامی به رهبری امام خمینی ره شکل بگیره مگر نه شاه ایران از همه طرف تحت حمایت آمریکا و انگلیس بود پس چرا نتوانست کاری کنه و یا اسرائیل که از همه جهت توسط مثلا قدرت برتر آمریکا حمایت میشه پس چرا حریف حزب الله و حماس نمیشه؟و در آخر بگم که اگر این حکومتهای جلاد از پس ایران برمی آمدند دست به دامن یه مشت کودن و احمق نمی شدند که بیان آیات قرآن را به غلط ترجمه کنند و عده ای را که نه عربی و نه از قواعدش سر درمیارند فریب بدهند و آنها را نسبت به خدا و اسلام بدبین کنند و یا شبهه درست کنند مثل قصه نوح و یونس
  Europe
 • تشکر شده 107 بار
 • تشکر کرده 207 بار
زمان پست: 16-11-12 13:27:49 از گوشی موبایل
| نمایش تمام پست ها
چون جور بزه نداره
You have to log in before you can reply ورود | Register

قوانین امتیازات

QQ|موبایل|آرشیو|اخراجی ها|انجمن تخصصی موبایل - انجمن یوسی ایران

17-09-24 23:50 GMT+4.5 , Processed in 0.090627 sec., 41 queries .

Powered by Discuz! X3

Release 20130801, © 2001-2017 Comsenz Inc.

All rights reserved for UCIRAN Forums © 2013-2017

پاسخ سریع به بالا بازگشت به لیست