انجمن یوسی ایران

| |

انجمن تخصصی موبایل - انجمن یوسی ایران

 گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟
 Register
دیدن: 252|پاسخ: 6

[ دیگر ] قمه زنی

[کپی کردن لینک]
  United States
 • تشکر شده 197 بار
 • تشکر کرده 0 بار
زمان پست: 16-10-17 14:45:15 از گوشی موبایل
| نمایش تمام پست ها |حالت خوانده شده
قمه زنی نوعی مراسمی مذهبی است که در میان برخی شیعیان رواج دارد و طی آن افراد با ضربه زدن توسط آلت برنده ای ) قمه( بر سر خود باعث ایجاد جراحت و خونریزی در آن می شود. این نوع عزاداری در میان گروهی از شیعیان در مراسم عزاداری ماه محرم با هدف ابراز علاقه و ارادت نسبت به حسین  بن علی انجام می شود. معمولاً شرکت کنندگان در این مراسم در صبح روز عاشورابا پوشیدن لباس های سفید به انجام این عمل مبادرت می کنند. این عمل گاهی بر کودکان نیز انجام می شود.
تاریخچه
در پیدایش این عمل روایات مختلفی مطرح است. اما منطقی ترین روایت این است که اینگونه عزادای از ترک های آذربایجان به سایر بلاد منتقل شده است. این مراسم ریشه عربی ندارد. از لحاظ تاریخی نیز انجام این عمل در ایران پیش از صفویه رواج نداشته است و هم کنون نیز کاملاً مشخص نیست این عمل چگونه وارد ایران شده است. قمه زنی در دوران قاجاریه گسترش بیشتری یافت. اما در دوران رضاشاه مخالفت های زیادی با این قضیه شد. نخستین تلاش ها از سوی دولتمردان ایرانی برای برانداختن قمه زنی با امیرکبیر آغاز شد، او برای این کار فتوای امام جمعه تهران را نیز گرفت که گفته بود که این رسم مخالف شریعت است.
قمه زنی امروزه به مراسم عاشورا محدود نمانده حتی از عراق گزارش شده است که در مراسم سالگرد درگذشت پدر مقتدی  صدردر عراق مراسم قمه زنی به پا شده است.
مبارزه ها با قمه زنی در ایران
در طی تاریخ قمه زنی در ایران بسیاری از افراد تلاش برای از بین بردن این سنت کرده اند و بسیاری از فقهای تشیع امر به حرمت این عمل داده اند.
اما مهمترین مبارزه ها را می توان به سه دوره تقسیم کرد.
۱(مبارزه علامه سید محسن امین
۲(مبارزه روح الله خمینی
۳(مبارزه سیدعلی خامنه ای
مبارزه علامه سید محسن امین)رحمه الله علیه(
او در کتاب خود »التنزیه الاعمال تشبیه« با استدلال و برهان ثابت می کند انجام این عمل هیچ ثوابی ندارد و از نظر شرع مقدس حرام است. انتشار این کتاب موجی از مخالفت با وی را در سطح جامعه گسترانید، تا جایی که عده ای به مبارزه با وی پرداختند. سید  ابوالحسن اصفهانی به حمایت از سید محسن پرداخت. او فتوا داد:
انّ استعمال السّیوف و السلاسل و الطبول و الابواق و ما یجری الیوم أمثاله فی مواکب العزاء بیوم عاشورا انّما هو مُحرم و هو غیر شرعی.
یعنی »به کاربردن شمشیرها )=قمه زنی( و زنجیرها و طبل ها و بوق ها و کارهایی مانند این امور که امروزه در دسته های عزاداری و در روز عاشورا معمول است همه حرام و غیر شرعی است« خود این فتوا هم درگیری های فراوانی را باعث گردید.
مبارزه روح الله خمینی)رحمه الله علیه(
در پی پیروزی انقلاب روح الله خمینی هم مبارزاتی را با افراط گرایی در عزاداری انجام داد. این عمل وی با همراهی افرادی نظیر محمدباقر صدر و مرتضی مطهری همراه بود.
مرتضی مطهری در کتاب جاذبه و دافعه علی گفت:»قمه زنی و بلند کردن طبل و شیپور از ارتودکس های قفقاز به ایران سرایت کرد و چون روحیه مردم برای پذیرش آن آمادگی داشت همچون برق در همه جا دوید.«

مبارزه سیدعلی خامنه ای
سیدعلی خامنه ای در سخنرانی در کهگیلویه و بویر احمددر جمع روحانیون در ماه محرم۱۷/۰۳/۱۳۷۳ این باره گفت:
من حقیقتاً هر چه فکر کردم دیدم نمی توانم این مطلب ]قمه زدن[ را که قطعاً یک خلاف و یک بدعت است به اطلاع مردم عزیزمان نرسانم. این کار را نکنند. بنده راضی نیستم. اگر کسی تظاهر به این معنا کند که بخواهد قمه بزند من قلباً از او ناراضی ام. این را من جدا عرض می کنم. یک وقت بود در گوشه و کنار چند نفر دور هم جمع می شدند و دور از انظار عمومی مبادرت به قمه زنی می کردند و کارشان تظاهر، به این معنا که امروز هست، نبود. کسی هم به خوب و بد عملشان کار نداشت؛ چرا که در دایره محدودی انجام می شد. اما یک وقت بناست که چندهزار نفر ناگهان در خیابانی از خیابان های تهران یا قم یا شهرهای آذربایجان و یا شهرهای خراسان ظاهر شوند و با قمه و شمشیر برسر خودشان ضربه واردکنند. این کار قطعاً خلاف است. امام حسین)علیه السلام(به این معنا راضی نیست. من نمی دانم کدام سلیقه هایی و از کجا این بدعتهای عجیب و خلاف را وارد جوامع اسلامی و جامعه انقلابی ما می کنند.
فتاوای مراجع تقلید عظام درباره قمه زنی
  United States
 • تشکر شده 197 بار
 • تشکر کرده 0 بار
 نویسنده| زمان پست: 16-10-17 14:45:35 از گوشی موبایل
| نمایش تمام پست ها

آیت الله العظمی  فاضل لنکرانی )قدس سره(
سـؤال2173:آیا قمه زنى جایزاست؟ چنانچه در این مورد نذرى وجود داشته باشد، وظیفه چیست؟
پاسـخ:با توجه به گرایشى که نسبت به اسلام و تشیع بعد از پیروزى انقلاب اسلامى ایران دراکثر نقاط جهان پیدا شده، و ایران اسلامى به عنوان امّ القراى جهان اسلام شناخته مى شود، و اعمال و رفتار ملت ایران به عنوان الگو و بیانگر اسلام، مطرح است لازم است در رابطه با مسایل سوگوارى و عزادارى سالار شهیدان حضرت ابى عبدالله الحسین)علیه السلام(به گونه اى عمل شود که موجب گرایش بیشتر و علاقمندى شدیدتر به آن حضرت و هدف مقدس وى گردد. پیداست در این شرایط، مسأله قمه زدن نه تنها چنین نقشى ندارد،بلکه به علّت عدم قابلیت پذیرش و نداشتن هیچگونه توجیه قابل فهم مخالفین، نتیجه سوءبر آن مترتب خواهد شد. لذا لازم است شیعیان علاقمند به مکتب امام حسین)علیهالسلام(از آن خوددارى کنند. و چنانچه در این مورد نذرى وجود داشته باشد، نذر واجدشرایط صحّت و انعقاد نیست.
آیت الله العظمی  مکارم شیرازی )مدظله(
سـؤال:حکم ضرب و جرح بدن در عزاداری اباعبدا... چیست؟ لطفا نظر خود را راجع به سینه زنی ، زنجیر زنی و قمه زنی به طور مجزا و شفاف بیان کنید.
پاسـخ:عزاداری خامس آل عبا از مهمترین شعائر دینی و رمز بقای تشیع می باشد ولی بر عزاداران عزیز لازم است از کارهایی که موجب وهن مذهب می گردد و یا آسیبی به بدن آنها وارد می کند خودداری کنند
آیت الله العظمی  سیستانی )مدظله(
سـؤال:نظر آیت الله سیستانی نسبت به قمه زنی چیست؟
پاسـخ:باید از کارهایی که عزاداری را خدشه دار می کند اجتناب شود.
آیت الله العظمی  نوری همدانی )مدظله(
سـؤال 597:آیا قمه زدن جایز است چنانچه در این مورد نذری وجود داشته باشد وظیفه چیست؟
پاسـخ:اشکال دارد.
آیت الله العظمی  جوادی آملی )مدظله(
سـؤال:قمه و زنجیر چاقویی زدن و تیغ کشیدن در مجلس عزای اهل بیت چه حکمی دارد اگر خصوصی باشد و عمومی چه حکمی دارد؟
پاسـخ1:چیزی که در شرایط کنونی مایه وهن اسلام است مانند قمه زدن و... جایز نیست.
پاسـخ2:چیزی که مایه تعظیم شعائر اسلام یا سبب هتک نیست مانند زنجیر زدن جایز است.
آیت الله العظمی  سبحانی )مدظله(
سـؤال: آیا قمه زنى در زمان حاضر جایز است یا خیر؟
پاسـخ:جایز نیست. والله العالم
آیت الله العظمی  مظاهری )مدظله(
سـؤال:آیا می شود در خفا و دور از چشم بقیه قمه زد؟
پاسـخ:چون در جمهوری اسلامی ممنوع است باید عمل نشود.
سـؤال:قمه  زدن  از نظر فقهی  چه حکمی  دارد؟
پاسـخ:چون  ولایت  فقیه  نهی  از آن  کرده اند همه  باید از این  کار پرهیز کنند گر چه  مقلّد کسی  باشند که  جایز بداند.
  United States
 • تشکر شده 197 بار
 • تشکر کرده 0 بار
 نویسنده| زمان پست: 16-10-17 14:48:22 از گوشی موبایل
| نمایش تمام پست ها
خامنه ای )مدظله(
سـؤال 1460:در روز عاشورا مراسمى مانند قمه زنى و پابرهنه وارد آتش و ذغال روشن شدن برگزار مى‏شود که علاوه بر اینکه باعث بدنام شدن مذهب شیعه اثنى عشرى در انظار علما و پیروان مذاهب اسلامى و مردم جهان مى‏شود، ضررهاى جسمى و روحى هم به این اشخاص وارد مى‏کند و همچنین موجب توهین به مذهب مى‏گردد، نظر شریف حضرتعالى در این باره چیست؟
پاسـخ:هر کارى که براى انسان ضرر داشته و یا باعث وهن دین و مذهب گردد حرام است و مؤمنین باید از آن اجتناب کنند و مخفى نیست که بیشتر این امور باعث بدنامى و وهن مذهب اهل بیت)علیهم السلام( مى‏شود و این از بزرگترین ضررها و خسارتهاست.
سـؤال 1461:آیا قمه زدن به طور مخفى حلال است یا اینکه فتواى شریف حضرت عالى عمومیت دارد؟
پاسـخ:قمه زنى علاوه بر اینکه از نظر عرفى از مظاهر حزن و اندوه محسوب نمى ‏شود و سابقه‏اى در عصر ائمه)علیهم السلام(و زمانهاى بعد از آن ندارد و تأییدى هم به شکل خاص یا عام از معصوم)علیه السلام(در مورد آن نرسیده است، در زمان حاضر موجب وهن و بدنام شدن مذهب مى‏شود بنا بر این در هیچ حالتى جایز نیست.
  Europe
 • تشکر شده 214 بار
 • تشکر کرده 52 بار
زمان پست: 16-10-17 14:59:01 از گوشی موبایل
| نمایش تمام پست ها
احسنت مطلب جالبي بود

اصلا قمه زني،يعني آسيب زدن به جسم و بدن كه اين كار از لحاض شرعي هم ﮕناه محسوب ميشه،تبل و سرو صداي دسته ها هم كه ميشه مردم آزاري كه بازهم ﮕناه محسوب ميشه از نظر دين،كلا همش ﮕناه ميكنن تا ثواب
  United States
 • تشکر شده 1 بار
 • تشکر کرده 0 بار
زمان پست: 16-10-17 22:11:53 از گوشی موبایل
| نمایش تمام پست ها
درود بر کسانی که به لغو این عمل ضد انسانی کمک کردند و میکنند
  United States
 • تشکر شده 26 بار
 • تشکر کرده 2 بار
زمان پست: 16-10-18 00:31:19 از گوشی موبایل
| نمایش تمام پست ها
چهره مذهب خراب میکنه
You have to log in before you can reply ورود | Register

قوانین امتیازات

QQ|موبایل|آرشیو|اخراجی ها|انجمن تخصصی موبایل - انجمن یوسی ایران

17-09-24 09:39 GMT+4.5 , Processed in 0.078279 sec., 36 queries .

Powered by Discuz! X3

Release 20130801, © 2001-2017 Comsenz Inc.

All rights reserved for UCIRAN Forums © 2013-2017

پاسخ سریع به بالا بازگشت به لیست