انجمن یوسی ایران

| |

انجمن تخصصی موبایل - انجمن یوسی ایران

 گذرواژه خود را فراموش کرده اید؟
 Register
دیدن: 321|پاسخ: 11

[ دیگر ] 10عامل افسردگی از نظر قرآن

[کپی کردن لینک]
  United States
 • تشکر شده 197 بار
 • تشکر کرده 0 بار
زمان پست: 16-10-10 02:04:16 از گوشی موبایل
| نمایش تمام پست ها |حالت خوانده شده
ویرایش  naim در 16-10-11 13:39

1. کفر و بی ایمانی
هر چند کفر در بینش اسلامی خود نوعی بیماری روانی است، لکن به نوبه خود یکی از علل بیماری روانی است؛ زیرا کفر یکی از موانع شناخت و درک صحیح واقعیات و حقایق است. به واسطه کفر، ابزار اصلی شناخت یعنی قلب، چشم و گوش از کار می افتد»خَتَمَ اللهُ عَلَی قُلُوبِهِم وَ عَلی سَمْعِهِم وَ عَلی اَبْصَارِهِم غِشَاوَة؛ خداوند بر دل ها و گوش ها و چشم های شان پرده افکنده است« و این یعنی ظلمت و گمراهی مطلق که در آیه دیگر فرمود:»وَ مَنْ لَمْ یجْعَلِ اللهُ لَهُ نُورَاً فَمَا لَهُ مِنْ نُورٍ؛ کسی که خدا برای او نوری قرار نداده برای او نور نیست« و این تاریکی و ظلمت مطلق همان ایجاد زمینه بالقوه برای اضطراب، تشویش درونی و نگرانی های روحی است.

2. فراموشی یاد خدا و اعراض از آن:

کسی که از یاد خدا غافل گردد و از آن دل بگرداند علاوه بر عذاب اخروی، در دنیا نیز به زندگی سختی مبتلا خواهد شد:»مَنْ أعْرَضَ عَنْ ذِکرِی فَإنَّ لَهُ مَعِیشَةً ضَنْکاً وَ نَحْشُرُهُ یوْمَ الْقِیامَةِ اَعْمَی؛هر کس از یاد من روی گردان شود، زندگی)سخت( و تنگی خواهد داشت و در روز قیامت هم،نابینا محشور می شود.«
درهای زندگی به کلی بر وی بسته می شود و این همان معیشت سخت است؛ زیرا کسی که خدا را فراموش کند برای او چیزی غیر از دنیا نمی ماند که آن را کمال مطلوب خود سازد. قهراً همه کوشش ها معطوف به آن می شود و این نوع زندگی هیچ گاه او را آرام نمی کند و چنین کسی به آرامش نخواهد رسید؛ چرا که همیشه یا برای از دست دادن چیزی و یا برای دست نیافتن چیزی در حال افسردگی،اضطراب و نگرانی و تشویش خاطر و غمگینی بسر می برد.

3. خود فراموشی
به دنبال خدا فراموشی، انسان مبتلا به خود فراموشی می شود.»وَ لاتَکونُوا کالَّذِینَ نَسُوا اللهَ فَاَنْسَیهُمْ اَنْفُسَهُمْ؛ همچون کسانی نباشید که خدا را فراموش کردند و خدا نیز آنها را به خودفراموشی گرفتار کرد.« کسانی که مبتلا به خود فراموشی هستند ارزش ها، استعدادها و لیاقت های ذاتی خود را فراموش می کنند و کسی که جز به نفس خویش بپردازد، خود را در تاریکی ها سرگردان ساخته و به هلاکت رساند.
کسی که خدا برای او نوری قرار نداده برای او نور نیست« و این تاریکی و ظلمت مطلق همان ایجاد زمینه بالقوه برای اضطراب، تشویش درونی و نگرانی های روحی است

4. دلبستگی به امور مادی
دلبستگی شدید به امکانات فردی و اجتماعی از قبیل ثروت،فرزند،پست، مقام، عشیره و امثال این ها که زینت حیات دنیایی است انسان را از ذکر و یاد خدا غافل می کند، لذا قرآن در این باره هشدار می دهد و می فرماید:
»یا أیهَا الَّذِینَ آمَنُوُا لاتُلْهِکمْ اَمْوَالَکمْ وَ لا اَوْلادَکمْ عَنْ ذِکرِاللهِ وَ مَنْ یفْعَل ذَلِک فَأُولئِک هُمُالْخَاسِرُون؛ ای کسانی که ایمان آورده اید اموال و فرزندان تان شما را از یاد خدا غافل نکند و کسانی که چنین کنند، زیان کارند.

5. حرص و طمع
یکی از اولین انگیزه هایی که انسان را به صفات رذیله از قبیل اعراض از یاد خدا و جمع و کنز اموال وا می دارد صفتی به نام )هُلْع( است. انسان هلوع هرگاه دچار تنش و فقدانی بشود، عجز و لابه می کند و چون خیری )نفعی( به او برسد بخل می وزد و حاضر نیست دیگران از آن منافع حظی داشته باشند:
إنَّ الإنْسانَ خُلِقَ هَلُوعاً إذَا مَسَّهُ الشَّرُّ جَزُوعاً وَ إذَا مَسَّهُ الْخَیرُ مَنُوعاً؛ به یقین انسان، حریص و کم طاقت آفریده شده است. هنگامی که بدی به او می رسد بی تابی می کند و هنگامی که خوبی به او می رسد، مانع دیگران می شود )بخل می ورزد.

.6 بی توجهی به نماز‎:‎
یاد خدا مایه آرامش دل هاست و  نماز موجب تداوم یاد خداست تا جایی که گفته شد:أقِمِ الصَّلَوةَ لِذِکرِی؛ نماز را به خاطر این که یاد من است بپا دارید‎.‎ و نماز طبق صریح آیه قرآن از هر عمل عبادی دیگر برتر است‎ .‎أنَّ الصَّلَوةَ تَنْهَی عَنِ الْفَحْشَاءِ وَ الْمُنْکرِ وَ لَذِکرُ اللهِ أکبَر؛ نماز فحشا و منکرات را از جامعه و از امن اهل نماز دور می سازد و هیچ فریضه ای بالاتر از نماز نیست. حال بی توجهی به برترین عامل آرامش در انسان، نتیجه آن جز اضطراب، استرس و هیجان نخواهد بود.

7. آرزوهای طولانی‎
هنگامی که پرده های غفلت و غرور آرزوهای دور و دراز بر قلب و تمامی وجود انسان سایه افکند، دیگر توانایی درک حقایق و واقعیت را نخواهد داشت و همین باعث به فراموشی سپردن یاد خدا می شود. چه زیبا فرمود قرآن کریم درباره کافران که:
ذَرْهُمْ یأکلُوا وَیتَمَتَّعُوا وَ یلْهِهِمُ الأمَلُ فَسُوفَ یعْلَمُونَ؛ بگذار از آنها بخورند و بهره گیرند، و آرزوها آنان را غافل سازد، ولی به زودی خواهند فهمید.
یعنی نتیجه بد این آرزوهای طولانی را‎ )‎چون اصل آرزو بد‎ ‎نیست،آرزوهای طولانی مذموم است( بزودی خواهند دید.


8. دنیاطلبی‎ و‎ دلبستگی‎ به‎ آن

انسان دلبسته به دنیا همیشه در اضطراب و نگرانی به سر می برد؛ زیرا دنیا قرین با انواع فقدان هاست و فشارهای روانی ناشی از این فقدان ها اضطراب زاست.
امام علی علیه السلام می فرماید:
حُبُّ الدُّنْیا رَأْسُ الْفِتَنِ وَ أصْلُ الْمِحَنِ؛دوستی دنیا، سرِ همه فتنه ها و ریشه همه اندوه ها و محنت هاست‎ ,‎یعنی عاشق دل باخته دنیا، تمامی عوامل اندوهگینی و اضطراب را دارد چون ریشه همه این نگرانی ها محبت دنیا است.
هر کس از خدای بزرگ بترسد خداوند خوف او را در دل هر چیزی قرار می دهد یعنی همه از او می ترسند، و هر کس از خدای بزرگ نترسد، خداوند ترس همه چیز را در دل او قرار می دهد و از همه کس می ترسد

9. نداشتن خوف از خدا
کسی که از خدا و مجازات های عادلانه او نترسد تا سبب کنترل افکار، اعمال و احساسات وی شود زمینه خوف)رهبه( یعنی ترس توأم با اضطراب شدید در وی ایجاد می شود. به تعبیر بهتر هر کس از خدا بترسد از هر چیزی دچار وحشت و اضطراب می شود.
در حدیث

لیست اعضایی که تشکر کرده اند

Sia0196(16-10-10 18:14)  
  United States
 • تشکر شده 197 بار
 • تشکر کرده 0 بار
 نویسنده| زمان پست: 16-10-10 02:04:45 از گوشی موبایل
| نمایش تمام پست ها
ویرایش  naim در 16-10-11 13:42


از امام صادق علیه السلام می خوانیم‎:‎
»مَنْ خَافَ اللهَ عزَّوجلَّ أخَافَ اللهُ مِنْهُ کلَّ شَی ءٍ وَ مَنْ لَمْ یخِفِ اللهَ عزَّوجلَّ أخَافَهُ اللهُ مِنْ کلِّ شیءٍ؛ هر کس از خدای بزرگ بترسد خداوند خوف او را در دل هر چیزی قرار می دهد یعنی همه از او می ترسند، و هر کس از خدای بزرگ نترسد، خداوند ترس همه چیز را در دل او قرار می دهد و از همه کس می ترسد.
شبیه این روایت از رسول خدا صلی الله علیه و آله و امیرالموءمنین علیه السلام نیز نقل شده است.
و امام علی علیه السلام فرمود:
»ثَمَرَةُ الْخَوْفِ ألأمْنِ«و فرمود: »اَلْخَوُفُ أمَانٌ«و فرمود:»ِفْتَأْمَنْ« بنابراین ترس از خدا هم در دنیا و هم در آخرت آرامش و امنیت می آورد و قهراً ترک خوف از خدا، مستلزم وحشت و اضطراب خواهد بود.

10. ترک ازدواج‎:‎
یکی از مواهب الهی وجود همسر شایسته برای انسان است که مایه آرامش زندگی است. چنان چه قرآن کریم در دو آیه به این جهت تصریح فرموده است:»وَ مِنْ آیاتِهِ أنْ خَلَقَ لَکمْ مِنْ اَنْفُسِکمْ اَزْوَاجاً لِتَسْکنُوا اِلَیهَا؛ از جمله نشانه های خدا این است که از جنس خودتان همسرانی برای شما آفرید تا در کنار آنها آرامش بیابید« در آیه دیگر هم فرمود:»هُوَ الَّذِی خَلَقَکمْ مِنْ نَفْسٍ وَاحِدَةٍ وَ جَعَلَ فِیهَا زَوُجَهَالِیسْکنَاِلَیهَ؛ او خدایی است که همه شما را از یک فرد آفرید و همسرش را نیز از جنس او قرار داد تا در کنار او بیاساید و آرام گیرد.« این آرامش از اینجا ناشی می شود که این دو جنس، مکمل و مایه نشاط و شکوفایی و پرورش یکدیگر می باشند؛ به طوری که هر یک بدون دیگری ناقص است. طبیعی است که در میان یک موجود و مکمل وجود او، چنین جاذبه نیرومندی وجود داشته باشد. از اینجا می توان نتیجه گرفت آنها که پشت پا به این سنت الهی می زنند وجود ناقصی دارند؛ چرا که یک مرحله تکاملی آنها متوقف شده است. این آرامش و سکونت هم از نظر جسمی است و هم از نظر روحی، هم از جنبه فردی است و هم اجتماعی.
بیماری هایی که به خاطر ترک ازدواج برای جسم انسان پیش می آید قابل انکار نیست. هم چنین عدم تعادل روحی و ناآرامی های روانی که افراد مجرد با آن دست به گریبانند کم و بیش بر همه روشن است. از نظر اجتماعی افراد مجرد کمتر احساس مسئولیت می کنند و به همین جهت انتحار و خودکشی در میان مجردها بیشتر دیده می شود و جنایات هولناک نیز از آنها بیشتر سر می زند. به هر حال، وقتی وجود همسر مایه آرامش باشد قهراً فقدان آن مایه اضطراب و نگرانی است.
  United States
 • تشکر شده 41 بار
 • تشکر کرده 189 بار
زمان پست: 16-10-10 18:13:59 از گوشی موبایل
| نمایش تمام پست ها
بسیار عالی بود قبلأ خونده بودم اینو ، به هرحال بازم سپاس از تو داش برای یادآوری
  Norway
 • تشکر شده 163 بار
 • تشکر کرده 49 بار
زمان پست: 16-10-10 21:45:17 از گوشی موبایل
| نمایش تمام پست ها
ahmad30 16-10-10 20:08
جالبه

خخخخ
داش ﭼيش جالب بود؟


الان كه محرم خودش افسردﮕي مياره،همه جا سياه ميشه و همه در حال ﮕريه زاري،اين هم يك عامل ش
:/
  United States
 • تشکر شده 153 بار
 • تشکر کرده 0 بار
زمان پست: 16-10-10 22:24:55 از گوشی موبایل
| نمایش تمام پست ها
Mahdi_Hack 16-10-10 20:45
خخخخ
داش ﭼيش جالب بود؟


این که فکر میکنن فقط افسردگیا سر این چیزاس
  Europe
 • تشکر شده 163 بار
 • تشکر کرده 49 بار
زمان پست: 16-10-10 22:32:02 از گوشی موبایل
| نمایش تمام پست ها
ahmad30 16-10-10 21:24
این که فکر میکنن فقط افسردگیا سر این چیزاس

آره والا...
  United States
 • تشکر شده 197 بار
 • تشکر کرده 0 بار
 نویسنده| زمان پست: 16-10-11 03:14:13 از گوشی موبایل
| نمایش تمام پست ها
Mahdi_Hack 16-10-10 20:45
خخخخ
داش ﭼيش جالب بود؟


اگر عزاداری و گریه برای مصائب آل الله)ع(افسردگی میاره چرا در احادیث و اخباری که از ائمه)ع( نقل شده است به عزاداری و گریه برای مصائب ائمه)ع( سفارش شده است؟مگر می شود معصومین)ع( مسلمانان را به امری کسل کننده سفارش کنند؟ علاوه بر این مگر آن بزرگواران- که مصداق انسان کامل و معصوم از خطا و اشتباه بودند- برای مصیبت های دیگر ائمه)ع( عزاداری نمی کردند؟
به اطراف خود نگاه کنیم. جامعه ی ما که هر سال عزادار مصائب ائمه ی معصومین)ع( است افسرده تر است یا جوامع غربی؟ جوامعی که هیچ عزاداری برای آن ها تعریف نشده است.قشر مذهبی ما افسرده ترند یا قشر لامذهب؟
  Europe
 • تشکر شده 163 بار
 • تشکر کرده 49 بار
زمان پست: 16-10-11 03:29:37 از گوشی موبایل
| نمایش تمام پست ها
naim 16-10-11 02:14
اگر عزاداری و گریه برای مصائب آل الله)ع(افسردگی میاره  ...

هر دو قشر مذهب و لامذهب فرقي نداره،در ضمن اونطوري كه كل دنيا افسرده است كه،اتفاقا ثابت كردن كه غم و اندوه هيﭼ تاثير مثبتي روي روحيه ي افراد نداره،برعكس ش هرﭼه قد كه شاد تر باشن بهتره و دﭼار افسردﮕي نميشن،اصلا خودت امتحان كن ببين يه ماه رو كلا با غم و ناراحتي و مشكلات و سختي تموم كن ببين بعد از يه ماه دﭼار اختلالات روحي و رواني و شخصيتي ميشي به خودي خود،بعدش هم برعكس ش يه ماه رو سعي كن شاد باشي و اصلا ناراحتي نشي و دور از سختي و مشكلات باش،اون موقع عمرا اﮕه مشكل روحي و افسردﮕي ﭘيدا كني،هميشه تا ﭼيزي رو خودت امتحان ش نكردي و بهت اثبات نشده نه رد بكن و نه قبول ش كن،يعني فقط به حرف هاييي كه ميشنوي يا ميخوني بسنده نكن،خودت هم راجبه ش فكر كن
  United States
 • تشکر شده 197 بار
 • تشکر کرده 0 بار
 نویسنده| زمان پست: 16-10-11 04:19:05 از گوشی موبایل
| نمایش تمام پست ها
Mahdi_Hack 16-10-11 02:29
هر دو قشر مذهب و لامذهب فرقي نداره،در ضمن اونطوري كه ك ...

حرفات قابل قبول نیست  کسانیکه مذهبی اند و در مراسمات عزاداری ایام محرم و صفر شرکت میکنند اتفاقا شاد و در آرامش اند اگر چنین بود که حضور در اینگونه مراسمات باعث افسردگی شان میشد بطور حتم جملگی این جلسات را ترک میکردند در حالی که چنین نیست بلکه  مشتاق ترند اما بر عکس کسانیکه مذهبی نیستند آمار افسردگی و خودکشی در میانشان بیداد میکنه
  Norway
 • تشکر شده 163 بار
 • تشکر کرده 49 بار
زمان پست: 16-10-11 10:32:45 از گوشی موبایل
| نمایش تمام پست ها
naim 16-10-11 03:19
حرفات قابل قبول نیست  کسانیکه مذهبی اند و در مراسمات ع ...

منظورات از مذهبي كياست مثلا،اون هايي كه به ظاهر مذهبي ن و ساده زيست؟يه سري ها فقط عدا مذهبي ها رو در ميارن،مردم آزاري ميكنن كه مثلا عذاداريه وبا سر و صداي تبل و... شون ميرن رو اعصاب بقيه،اين ﭼيش روحيه ميده؟جز سرو صدا و مردم آزاري فايده ي ديﮕه اي هم داره؟فقط شده اسباب درآمد مردم سودجو،اصلا كسي ﮕريه و زاري نكنه كه بازارشون كساده!!
شايدهم خودت تو همين كاري واسه همين تعريف و تمجديد ميكني
  United States
 • تشکر شده 197 بار
 • تشکر کرده 0 بار
 نویسنده| زمان پست: 16-10-11 11:32:49 از گوشی موبایل
| نمایش تمام پست ها
Mahdi_Hack 16-10-11 09:32
منظورات از مذهبي كياست مثلا،اون هايي كه به ظاهر مذهبي  ...

منظور از مذهبی ها دینداران واقعی هستند،اما در مورد نوع عزاداری که امروزه مرسومه ممکن است اینگونه عزاداری کردن صحیح نباشه و شاید اصلا از نظر خداوند و ائمه کار اشتباه و حتی گناه باشه اما خود عزاداری کردن به طریق درست ش قطعا هیچ مشکلی نداره که اگر مشکل داشت سفارش به آن نمیشد
You have to log in before you can reply ورود | Register

قوانین امتیازات

QQ|موبایل|آرشیو|اخراجی ها|انجمن تخصصی موبایل - انجمن یوسی ایران

17-08-22 15:34 GMT+4.5 , Processed in 0.190390 sec., 50 queries .

Powered by Discuz! X3

Release 20130801, © 2001-2017 Comsenz Inc.

All rights reserved for UCIRAN Forums © 2013-2017

پاسخ سریع به بالا بازگشت به لیست